Die Bearbeitungsansicht erfordert mindestens 450 Pixel Breite. Bitte drehen Sie Ihr Gerät um 90° oder benutzen ein Gerät mit größerem Bildschirm.

Verben mit Objektsuffixen
 
I – Verbs with object suffixes

1) Object marking in the present base (G.22a)

a) Preliminary remark:

In addition to the the forms presented in the following tables these remarks apply to all verb classes:

1. If the object suffixes are attached to the present base verbs (G.22a) of the 1st person m. and f. singular, there are, in addition to the contracted forms presented in the tables, also long forms in which the suffixes are attached directly to the inflected form:

Obj. suffix 1. m. sg. 1. f. sg.
3. m. sg. gorašnole ܓܳܪܰܫܢܳܠܶܗ guršonole ܓܘܪܫܳܢܳܠܶܗ
3. f. sg. gorašnola ܓܳܪܰܫܢܳܠܰܗ guršonola ܓܘܪܫܳܢܳܠܰܗ
2. m. sg. gorašnolux ܓܳܪܰܫܢܳܠܘܟ݂ guršonolux ܓܘܪܫܳܢܳܠܘܟ݂
2. f. sg. gorašnolax ܓܳܪܰܫܢܳܠܰܟ݂ guršonolax ܓܘܪܫܳܢܳܠܰܟ݂
1. sg. gorašnoli ܓܳܪܰܫܢܳܠܝ guršonoli ܓܘܪܫܳܢܳܠܝ
1. pl. gorašnolan ܓܳܪܰܫܢܳܠܰܢ guršonolan ܓܘܪܫܳܢܳܠܰܢ

2. The object suffixes in the singular and 1st plural attached to the 2nd plural of the present base guršitu ܓܘܪܫܝܬܘ have a variant with doubled /l/, which is not considered in the tables. Such a variant also occurs in the preterite of the 2nd  plural grëšxu ܓܪܷܫܟ݂ܘ and imperative pl. grašu ܓܪܰܫ݂ܘ:

Obj. suffix 1. m. sg. 1. f. sg.
3. m. sg. guršitulle ܓܘܪܫܝܬܘܠܠܶܗ grëšxulle ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܠܶܗ
3. f. sg. guršitulla ܓܘܪܫܝܬܘܠܠܰܗ grëšxulla ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܠܰܗ
2. m. sg. guršitullux ܓܘܪܫܝܬܘܠܠܘܟ݂ grëšxullux ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܠܘܟ݂
2. f. sg. guršitullax ܓܘܪܫܝܬܘܠܠܰܟ݂ grëšxullax ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܠܰܟ݂
1. sg. guršitulli ܓܘܪܫܝܬܘܠܠܝ grëšxulli ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܠܝ
1. pl. guršitullan ܓܘܪܫܝܬܘܠܠܰܢ grëšxullan ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܠܰܢ

b) Regular verbs

grš ܓܪܫ I: gorašgrёšle "to pull" ܓܳܪܰܫ – ܓܪܷܫܠܶܗ

Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. sg. 1. m. sg. 1. f. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. gorašle guršole guršatle gorašne guršalle guršile guršitule guršinale
ܳܓܳܪܰܫܠܶܗ ܓܘܪܫܳܠܶܗ ܓܘܪܫܰܬܠܶܗ ܓܳܪܰܫܢܶܗ ܓܘܪܫܰܠܠܶܗ ܓܘܪܫܝܠܶܗ ܓܘܪܫܝܬܘܠܶܗ ܓܘܪܫܝܢܰܠܶܗ
3. f. sg. gorašla guršola guršatla gorašna guršalla guršila guršitula guršinala
ܓܳܪܰܫܠܰܗ ܓܘܪܫܳܠܰܗ ܓܘܪܫܰܬܠܰܗ ܓܳܪܰܫܢܰܗ ܓܘܪܫܰܠܠܰܗ ܓܘܪܫܝܠܰܗ ܓܘܪܫܝܬܘܠܰܗ ܓܘܪܫܝܢܰܠܰܗ
2. m. sg. gorašlux guršolux guršatlux gorašnux guršallux guršilux guršitulux guršinalux
ܓܳܪܰܫܠܘܟ݂ ܓܘܪܫܳܠܘܟ݂ ܓܘܪܫܰܬܠܘܟ݂ ܓܳܪܰܫܢܘܟ݂ ܓܘܪܫܰܠܠܘܟ݂ ܓܘܪܫܝܠܘܟ݂ ܓܘܪܫܝܬܘܠܘܟ ܓܘܪܫܝܢܰܠܘܟ݂
2. f. sg. gorašlax guršolax guršatlax gorašnax guršallax guršilax guršitulax guršinalax
ܓܳܪܰܫܠܰܟ݂ ܓܘܪܫܳܠܰܟ݂ ܓܘܪܫܰܬܠܰܟ݂ ܓܳܪܰܫܢܰܟ݂ ܓܘܪܫܰܠܠܰܟ݂ ܓܘܪܫܝܠܰܟ݂ ܓܘܪܫܝܬܘܠܰܟ݂ ܓܘܪܫܝܢܰܠܰܟ݂
1. sg. gorašli guršoli guršatli gorašni guršalli guršili guršituli guršinali
ܓܳܪܰܫܠܝ ܓܘܪܫܳܠܝ ܓܘܪܫܰܬܠܝ ܓܳܪܰܫܢܝ ܓܘܪܫܰܠܠܝ ܓܘܪܫܝܠܝ ܓܘܪܫܝܬܘܠܝ ܓܘܪܫܝܢܰܠܝ
3. pl. gorašše guršalle guršatte gorašnanne guršanne guršënne guršitunne guršinanne
ܓܳܪܰܫܫܶܗ ܓܘܪܫܰܠܠܶܗ ܓܘܪܫܰܬܬܶܗ ܓܳܪܰܫܢܰܢܢܶܗ ܓܘܪܫܰܢܢܶܗ ܓܘܪܫܷܢܢܶܗ ܓܘܪܫܝܬܘܢܢܶܗ ܓܘܪܫܝܢܰܢܢܶܗ
2. pl. gorašxu guršalxu guršatxu gorašnanxu guršanxu guršënxu guršitunxu guršinanxu
ܓܳܪܰܫܠܟ݂ܘ ܓܘܪܫܰܠܟ݂ܘ ܓܘܪܫܰܬܟ݂ܘ ܓܳܪܰܫܢܰܢܟ݂ܘ ܓܘܪܫܰܢܟ݂ܘ ܓܘܪܫܷܢܟ݂ܘ ܓܘܪܫܝܬܘܢܟ݂ܘ ܓܘܪܫܝܢܰܢܟ݂ܘ
1. pl. gorašlan guršolan guršatlan gorašnan guršallan guršilan guršitulan guršinalan
ܓܳܪܰܫܠܰܢ ܓܘܪܫܳܠܰܢ ܓܘܪܫܰܬܠܰܢ ܓܳܪܰܫܢܰܢ ܓܘܪܫܰܠܠܰܢ ܓܘܪܫܝܠܰܢ ܓܘܪܫܝܬܘܠܰܢ ܓܘܪܫܝܢܰܠܰܢ

c) Verbs with /y/ ܝ as third root consonant

ḥzy ܚܙܝ I: ḥoze - ḥzele "to see" ܚܳܙܶܐ – ܚܙܶܠܶܗ

Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. m. sg. 2. f. sg. 1. m. sg. 1. f. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. ḥozele ḥëzyole ḥozatle ḥëzyatle ḥozene ḥëzyalle ḥozëlle ḥozitule ḥozinale
ܳܚܳܙܶܠܶܗ ܚܷܙܝܳܠܶܗ ܚܳܙܰܬܠܶܗ ܚܷܙܝܰܬܠܶܗ ܚܳܙܶܢܶܗ ܚܷܙܝܰܠܠܶܗ ܚܳܙܷܠܠܶܗ ܚܳܙܝܬܘܠܶܗ ܚܳܙܝܢܰܠܶܗ
3. f. sg. ḥozela ḥëzyola ḥozatla ḥëzyatla ḥozena ḥëzyalla ḥozëlla ḥozitula ḥozinala
ܚܳܙܶܠܰܗ ܚܷܙܝܳܠܰܗ ܚܳܙܰܬܠܰܗ ܚܷܙܝܰܬܠܰܗ ܚܳܙܶܢܰܗ ܚܷܙܝܰܠܠܰܗ ܚܳܙܷܠܠܰܗ ܚܳܙܝܬܘܠܰܗ ܚܳܙܝܢܰܠܰܗ
2. m. sg. ḥozelux ḥëzyolux ḥozatlux / ḥozenux ḥëzyallux ḥozëllux ḥozitulux ḥozinalux
ܚܳܙܶܠܘܟ݂ ܚܷܙܝܳܠܘܟ݂ ܚܳܙܰܬܠܘܟ݂ ܚܳܙܶܢܘܟ݂ ܚܷܙܝܰܠܠܘܟ݂ ܚܳܙܷܠܠܘܟ݂ ܚܳܙܝܬܘܠܘܟ݂ ܚܳܙܝܢܰܠܘܟ݂
2. f. sg. ḥozelax ḥëzyolax / ḥëzyatlax ḥozenax ḥëzyallax ḥozëllax ḥozitulax ḥozinalax
ܚܳܙܶܠܰܟ݂ ܚܷܙܝܳܠܰܟ݂ ܚܷܙܝܰܬܠܰܟ݂ ܚܳܙܶܢܰܟ݂ ܚܷܙܝܰܠܠܰܟ݂ ܚܳܙܷܠܠܰܟ݂ ܚܳܙܝܬܘܠܰܟ݂ ܚܳܙܝܢܰܠܰܟ݂
1. sg. ḥozeli ḥëzyoli ḥozatli ḥëzyatli ḥozeni ḥëzyalli ḥozëlli ḥozituli ḥozinali
ܚܳܙܶܠܝ ܚܷܙܝܳܠܝ ܚܳܙܰܬܠܝ ܚܷܙܝܰܬܠܝ ܚܳܙܶܢܝ ܚܷܙܝܰܠܠܝ ܚܳܙܷܠܠܝ ܚܳܙܝܬܘܠܝ ܚܳܙܝܢܰܠܝ
3. pl. ḥozalle ḥëzyalle ḥozatte ḥëzyatte ḥozenanne ḥëzyanne ḥozënne ḥozitunne ḥozinanne
ܚܳܙܰܠܠܶܗ ܚܷܙܝܰܠܠܶܗ ܚܳܙܰܬܬܶܗ ܚܷܙܝܰܬܬܶܗ ܚܳܙܶܢܰܢܢܶܗ ܚܷܙܝܰܢܢܶܗ ܚܳܙܷܢܢܶܗ ܚܳܙܝܬܘܢܢܶܗ ܚܳܙܝܢܰܢܢܶܗ
2. pl. ḥozalxu ḥëzyalxu ḥozatxu ḥëzyatxu ḥozenanxu ḥëzyanxu ḥozënxu ḥozitunxu ḥozinanxu
ܚܳܙܰܠܟ݂ܘ ܚܷܙܝܰܠܟ݂ܘ ܚܳܙܰܬܟ݂ܘ ܚܷܙܝܰܬܟ݂ܘ ܚܳܙܶܢܰܢܟ݂ܘ ܚܷܙܝܰܢܟ݂ܘ ܚܳܙܷܢܟ݂ܘ ܚܳܙܝܬܘܢܟ݂ܘ ܚܳܙܝܢܰܢܟ݂ܘ
1. pl. ḥozelan ḥëzyolan ḥozatlan ḥëzyatlan ḥozenan ḥëzyallan ḥozëllan ḥozitulan ḥozinalan
ܚܳܙܶܠܰܢ ܚܷܙܝܳܠܰܢ ܚܳܙܰܬܠܰܢ ܚܷܙܝܰܬܠܰܢ ܚܳܙܶܢܰܢ ܚܷܙܝܰܠܠܰܢ ܚܳܙܷܠܠܰܢ ܚܳܙܝܬܘܠܰܢ ܚܳܙܝܢܰܠܰܢ

d) Verbs with /l/ ܠ as third root consonant

šql ܫܩܠ I: šoqal - šqile "to take away, to buy" ܫܳܩܰܠ – ܫܩܝܠܶܗ

Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. sg. 1. m. sg. 1. f. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. šoqele šuqlole šuqlatle šoqalne šuqlalle šuqlile šuqlitule šuqlinale
ܳܫܳܩܶܠܶܗ ܫܘܩܠܳܠܶܗ ܫܘܩܠܰܬܠܶܗ ܫܳܩܰܠܢܶܗ ܫܘܩܠܰܠܠܶܗ ܫܘܩܠܝܠܶܗ ܫܘܩܠܝܬܘܠܶܗ ܫܘܩܠܝܢܰܠܶܗ
3. f. sg. šoqela šuqlola šuqlatla šoqalna šuqlalla šuqlila šuqlitula šuqlinala
ܫܳܩܶܠܰܗ ܫܘܩܠܳܠܰܗ ܫܘܩܠܰܬܠܰܗ ܫܳܩܰܠܢܰܗ ܫܘܩܠܰܠܠܰܗ ܫܘܩܠܝܠܰܗ ܫܘܩܠܝܬܘܠܰܗ ܫܘܩܠܝܢܰܠܰܗ
2. m. sg. šoqelux šuqlolux šuqlatlux šoqalnux šuqlallux šuqlilux šuqlitulux šuqlinalux
ܫܳܩܶܠܘܟ݂ ܫܘܩܠܳܠܘܟ݂ ܫܘܩܠܰܬܠܘܟ݂ ܫܳܩܰܠܢܘܟ݂ ܫܘܩܠܰܠܠܘܟ݂ ܫܘܩܠܝܠܘܟ݂ ܫܘܩܠܝܬܘܠܘܟ݂ ܫܘܩܠܝܢܰܠܘܟ݂
2. f. sg. šoqelax šuqlolax šuqlatlax šoqalnax šuqlallax šuqlilax šuqlitulax šuqlinalax
ܫܳܩܶܠܰܟ݂ ܫܘܩܠܳܠܰܟ݂ ܫܘܩܠܰܬܠܰܟ ܫܳܩܰܠܢܰܟ݂ ܫܘܩܠܰܠܠܰܟ݂ ܫܘܩܠܝܠܰܟ݂ ܫܘܩܠܝܬܘܠܰܟ݂ ܫܘܩܠܝܢܰܠܰܟ݂
1. sg. šoqeli šuqloli šuqlatli šoqalni šuqlalli šuqlili šuqlituli šuqlinali
ܫܳܩܶܠܝ ܫܘܩܠܳܠܝ ܫܘܩܠܰܬܠܝ ܫܳܩܰܠܢܝ ܫܘܩܠܰܠܠܝ ܫܘܩܠܝܠܝ ܫܘܩܠܝܬܘܠܝ ܫܘܩܠܝܢܰܠܝ
3. pl. šoqalle šuqlalle šuqlatte šoqalnanne šuqlanne šuqlënne šuqlitunne šuqlinanne
ܫܳܩܰܠܠܶܗ ܓܘܪܫܰܠܠܶܗ ܫܘܩܠܰܬܬܶܗ ܫܳܩܰܠܢܰܢܢܶܗ ܫܘܩܠܰܢܢܶܗ ܫܘܩܠܷܢܢܶܗ ܫܘܩܠܝܬܘܢܢܶܗ ܫܘܩܠܝܢܰܢܢܶܗ
2. pl. šoqalxu šuqlalxu šuqlatxu šoqalnanxu šuqlanxu šuqlënxu šuqlitunxu šuqlinanxu
ܫܳܩܰܠܟ݂ܘ ܫܘܩܠܰܠܟ݂ܘ ܫܘܩܠܰܬܟ݂ܘ ܫܳܩܰܠܢܰܢܟ݂ܘ ܫܘܩܠܰܢܟ݂ܘ ܫܘܩܠܷܢܟ݂ܘ ܫܘܩܠܝܬܘܢܟ݂݂ܘ ܫܘܩܠܝܢܰܢܟ݂ܘ
1. pl. šoqelan šuqlolan šuqlatlan šoqalnan šuqlallan šuqlilan šuqlitulan šuqlinalan
ܫܳܩܶܠܰܢ ܫܘܩܠܳܠܰܢ ܫܘܩܠܰܬܠܰܢ ܫܳܩܰܠܢܰܢ ܫܘܩܠܰܠܠܰܢ ܫܘܩܠܝܠܰܢ ܫܘܩܠܝܬܘܠܰܢ ܫܘܩܠܝܢܰܠܰܢ

e) "to say"

ʾmr ܐܡܪ I: omar – mёrle ܐܳܡܰܪ – ܡܷܪܠܶܗ

Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. sg. 1. m. sg. 1. f. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. omarle ëmmole ëmmatle omarne ëmmalle ëmmile ëmmitule ëmminale
ܳܐܳܡܰܪܠܶܗ ܐܷܡܡܳܠܶܗ ܐܷܡܡܰܬܠܶܗ ܐܳܡܰܪܢܶܗ ܐܷܡܡܰܠܠܶܗ ܐܷܡܡܝܠܶܗ ܐܷܡܡܝܬܘܠܶܗ ܐܷܡܡܝܢܰܠܶܗ
3. f. sg. omarla ëmmola ëmmatla omarna ëmmalla ëmmila ëmmitula ëmminala
ܐܳܡܰܪܠܰܗ ܐܷܡܡܳܠܰܗ ܐܷܡܡܰܬܠܰܗ ܐܳܡܰܪܢܰܗ ܐܷܡܡܰܠܠܰܗ ܐܷܡܡܝܠܰܗ ܐܷܡܡܝܬܘܠܰܗ ܐܷܡܡܝܢܰܠܰܗ
2. m. sg. omarlux ëmmolux ëmmatlux omarnux ëmmallux ëmmilux / ëmminalux
ܐܳܡܰܪܠܘܟ݂ ܐܷܡܡܳܠܘܟ݂ ܐܷܡܡܰܬܠܘܟ݂ ܐܳܡܰܪܢܘܟ݂ ܐܷܡܡܰܠܠܘܟ݂ ܐܷܡܡܝܠܘܟ݂ ܐܷܡܡܝܢܰܠܘܟ݂
2. f. sg. omarlax ëmmolax ëmmatlax omarnax ëmmallax ëmmilax / ëmminalax
ܐܳܡܰܪܠܰܟ݂ ܐܷܡܡܳܠܰܟ݂ ܐܷܡܡܰܬܠܰܟ݂ ܐܳܡܰܪܢܰܟ݂ ܐܷܡܡܰܠܠܰܟ݂ ܐܷܡܡܝܠܰܟ݂ ܐܷܡܡܝܢܰܠܰܟ݂
1. sg. omarli ëmmoli ëmmatli omarni ëmmalli ëmmili ëmmituli /
ܐܳܡܰܪܠܝ ܐܷܡܡܳܠܝ ܐܷܡܡܰܬܠܝ ܐܳܡܰܪܢܝ ܐܷܡܡܰܠܠܝ ܐܷܡܡܝܠܝ ܐܷܡܡܝܬܘܠܝ
3. pl. omarre ëmmalle ëmmatte omarnanne ëmmanne ëmmënne ëmmitunne ëmminanne
ܐܳܡܰܪܪܶܗ ܐܷܡܡܰܠܠܶܗ ܐܷܡܡܰܬܬܶܗ ܐܳܡܰܪܢܰܢܢܶܗ ܐܷܡܡܰܢܢܶܗ ܐܷܡܡܷܢܢܶܗ ܐܷܡܡܝܬܘܢܢܶܗ ܐܷܡܡܝܢܰܢܢܶܗ
2. pl. omarxu ëmmalxu / omarnanxu ëmmanxu ëmmënxu ëmmitunxu ëmminanxu
ܐܳܡܰܪܟ݂ܘ ܐܷܡܡܰܠܟ݂ܘ ܐܳܡܰܪܢܰܢܟ݂ܘ ܐܷܡܡܰܢܟ݂ܘ ܐܷܡܡܷܢܟ݂ܘ ܐܷܡܡܝܬܘܢܟ݂ܘ ܐܷܡܡܝܢܰܢܟ݂ܘ
1. pl. omarlan ëmmolan ëmmatlan omarnan ëmmallan ëmmilan ëmmitulan ëmminalan
ܐܳܡܰܪܠܰܢ ܐܷܡܡܳܠܰܢ ܐܷܡܡܰܬܠܰܢ ܐܳܡܰܪܢܰܢ ܐܷܡܡܰܠܠܰܢ ܐܷܡܡܝܠܰܢ ܐܷܡܡܝܬܘܠܰܢ ܐܷܡܡܝܢܰܠܰܢ

 

2) Object marking in the preterite (G.21a)

a) Regular verbs

In the preterite of transitive verbs (grëšle ܓܪܷܫܠܶܗ, grëšla ܓܪܷܫܠܰܗ , etc., see G.8a) the direct object (= dir. obj.) of 3rd m. sg, 3rd f. sg. and 3rd pl. is integrated into the inflected forms (G.21a). The direct object (dir. obj.) for all other persons is expressed by adding L-suffixes to the already inflected forms of the preterite. These suffixes at the same time express the indirect object for all persons.

grš ܓܪܫ I: gorašgrёšle "to pull" ܓܳܪܰܫ – ܓܪܷܫܠܶܗ

Subject → 3. sg. m. 3. sg. f. 2. sg. m. 2. f. sg. 1. sg.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. grëšle grëšla grëšlux grëšlax grëšli
ܓܪܷܫܠܶܗ ܓܪܷܫܠܰܗ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ ܓܪܷܫܠܝ
3. f. sg. grišole grišola grišolux grišolax grišoli
ܓܪܝܫܳܠܶܗ ܓܪܝܫܳܠܰܗ ܓܪܝܫܳܠܘܟ݂ ܓܪܝܫܳܠܰܟ݂ ܓܪܝܫܳܠܝ
3. pl. grišile grišila grišilux grišilax grišili
ܓܪܝܫܝܠܶܗ ܓܪܝܫܝܠܰܗ ܓܪܝܫܝܠܘܟ݂ ܓܪܝܫܝܠܰܟ݂ ܓܪܝܫܝܠܝ
Subject → 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. grëšše grëšxu grëšlan
ܓܪܷܫܫܶܗ ܓܪܷܫܟ݂ܘ ܓܪܷܫܠܰܢ
3. f. sg. grišalle grišalxu grišolan
ܓܪܝܫܰܠܠܶܗ ܓܪܝܫܰܠܟ݂ܘ ܓܪܝܫܳܠܰܢ
3. pl. grišënne grišënxu grišilan
ܓܪܝܫܷܢܢܶܗ ܓܪܝܫܷܢܟ݂ܘ ܓܪܝܫܝܠܰܢ
Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. m. sg. 2. f. sg. 1. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. grëšlele grëšlale grëšluxle grëšlaxle grëšlile grëššalle grëšxule grëšlanle
ܳܓܪܷܫܠܶܠܶܗ ܓܪܷܫܠܰܠܶܗ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ܠܶܗ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ܠܶܗ ܓܪܷܫܠܝܠܶܗ ܓܪܷܫܫܰܠܠܶܗ ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܶܗ ܓܪܷܫܠܰܢܠܶܗ
3. f. sg. grëšlela grëšlala grëšluxla grëšlaxla grëšlila grëššalla grëšxula grëšlanla
ܓܪܷܫܠܶܠܰܗ ܓܪܷܫܠܰܠܰܗ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ܠܰܗ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ܠܰܗ ܓܪܷܫܠܝܠܰܗ ܓܪܷܫܫܰܠܠܰܗ ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܰܗ ܓܪܷܫܠܰܢܠܰܗ
2. m. sg. grëšlelux grëšlalux grëšluxlux / grëšlilux grëššallux grëšxulux grëšlanlux
ܓܪܷܫܠܶܠܘܟ݂ ܓܪܷܫܠܰܠܘܟ݂ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ܠܘܟ݂ ܓܪܷܫܠܝܠܘܟ݂ ܓܪܷܫܫܰܠܠܘܟ݂ ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܘܟ݂ ܓܪܷܫܠܰܢܠܘܟ݂
2. f. sg. grëšlelax grëšlalax / grëšlaxlax grëšlilax grëššallax grëšxulax grëšlanlax
ܓܪܷܫܠܶܠܰܟ݂ ܓܪܷܫܠܰܠܰܟ݂ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ܠܰܟ݂ ܓܪܷܫܠܝܠܰܟ݂ ܓܪܷܫܫܰܠܠܰܟ݂ ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܰܟ݂ ܓܪܷܫܠܰܢܠܰܟ݂
1. sg. grëšleli grëšlali grëšluxli grëšlaxli grëšlili grëššalli grëšxuli grëšlanli
ܓܪܷܫܠܶܠܝ ܓܪܷܫܠܰܠܝ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ܠܝ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ܠܝ ܓܪܷܫܠܝܠܝ ܓܪܷܫܫܰܠܠܝ ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܝ ܓܪܷܫܠܰܢܠܝ
3. pl. grëšlalle grëšluxxe grëšlaxxe grëšlëlle grëššanne grëšxunne grëšlanne
ܓܪܷܫܠܰܠܠܶܗ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ܟ݂ܶܗ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ܟ݂ܶܗ ܓܪܷܫܠܷܠܠܶܗ ܓܪܷܫܫܰܢܢܶܗ ܓܪܷܫܟ݂ܘܢܢܶܗ ܓܪܷܫܠܰܢܢܶܗ
2. pl. grëšlalxu grëšluxxu grëšlaxxu grëšlëlxu grëššanxu grëšxunxu grëšlanxu
ܓܪܷܫܠܰܠܟ݂ܘ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ܟ݂ܘ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ܟ݂ܘ ܓܪܷܫܠܷܠܟ݂ܘ ܓܪܷܫܫܰܢܟ݂ܘ ܓܪܷܫܟ݂ܘܢܟ݂ܘ ܓܪܷܫܠܰܢܟ݂ܘ
1. pl. grëšlelan grëšlalan grëšluxlan grëšlaxlan grëšlilan grëššallan grëšxulan grëšlanlan
ܓܪܷܫܠܶܠܰܢ ܓܪܷܫܠܰܠܰܢ ܓܪܷܫܠܘܟ݂ܠܰܢ ܓܪܷܫܠܰܟ݂ܠܰܢ ܓܪܷܫܠܝܠܰܢ ܓܪܷܫܫܰܠܠܰܢ ܓܪܷܫܟ݂ܘܠܰܢ ܓܪܷܫܠܰܢܠܰܢ

b) Verbs with /y/ ܝ as third root consonant

Subject → 3. sg. m. 3. sg. f. 2. sg. m. 2. f. sg. 1. sg.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. ḥzele ḥzela ḥzelux ḥzelax ḥzeli
ܚܙܶܠܶܗ ܚܙܶܠܰܗ ܚܙܶܠܘܟ݂ ܚܙܶܠܰܟ݂ ܚܙܶܠܝ
3. f. sg. ḥëzyole ḥëzyola ḥëzyolux ḥëzyolax ḥëzyoli
ܚܷܙܝܳܠܶܗ ܚܷܙܝܳܠܰܗ ܚܷܙܝܳܠܘܟ݂ ܚܷܙܝܳܠܰܟ݂ ܚܷܙܝܳܠܝ
3. pl. ḥzalle ḥzalla ḥzallux ḥzallax ḥzalli
ܚܙܰܠܠܶܗ ܚܙܰܠܠܰܗ ܚܙܰܠܠܘܟ݂ ܚܙܰܠܠܰܟ݂ ܚܙܰܠܠܝ
Subject → 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. ḥzalle ḥzalxu ḥzelan
ܚܙܰܠܠܶܗ ܚܙܰܠܟ݂ܘ ܚܙܶܠܰܢ
3. f. sg. ḥëzyalle ḥëzyalxu ḥëzyolan
ܚܷܙܝܰܠܠܶܗ ܚܷܙܝܰܠܟ݂ܘ ܚܷܙܝܳܠܰܢ
3. pl. ḥzanne ḥzanxu ḥzallan
ܚܙܰܢܢܶܗ ܚܙܰܢܟ݂ܘ ܚܙܰܠܠܰܢ
Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. m. sg. 2. f. sg. 1. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. ḥzelele ḥzelale ḥzeluxle ḥzelaxle ḥzelile ḥzallalle ḥzalxule ḥzelanle
ܳܚܙܶܠܶܠܶܗ ܚܙܶܠܰܠܶܗ ܚܙܶܠܘܟ݂ܠܶܗ ܚܙܶܠܰܟ݂ܠܶܗ ܚܙܶܠܝܠܶܗ ܚܙܰܠܠܰܠܠܶܗ ܚܙܰܠܟ݂ܘܠܶܗ ܚܙܶܠܰܢܠܶܗ
3. f. sg. ḥzelela ḥzelala ḥzeluxla ḥzelaxla ḥzelila ḥzallalla ḥzalxula ḥzelanla
ܚܙܶܠܶܠܰܗ ܚܙܶܠܰܠܰܗ ܚܙܶܠܘܟ݂ܠܰܗ ܚܙܶܠܰܟ݂ܠܰܗ ܚܙܶܠܝܠܰܗ ܚܙܰܠܠܰܠܠܰܗ ܚܙܰܠܟ݂ܘܠܰܗ ܚܙܶܠܰܢܠܰܗ
2. m. sg. ḥzelelux ḥzelalux ḥzeluxlux / ḥzelilux ḥzallallux ḥzalxulux ḥzelanlux
ܚܙܶܠܶܠܘܟ݂ ܚܙܶܠܰܠܘܟ݂ ܚܙܶܠܘܟ݂ܠܘܟ݂ ܚܙܶܠܝܠܘܟ݂ ܚܙܰܠܠܰܠܠܘܟ݂ ܚܙܰܠܟ݂ܘܠܘܟ݂ ܚܙܶܠܰܢܠܳܟ݂
2. f. sg. ḥzelelax ḥzelalax / ḥzelaxlax ḥzelilax ḥzallallax ḥzalxulax ḥzelanlax
ܚܙܶܠܶܠܰܟ݂ ܚܙܶܠܰܠܰܟ݂ ܚܙܶܠܰܟ݂ܠܰܟ݂ ܚܙܶܠܝܠܰܟ݂ ܚܙܰܠܠܰܠܠܰܟ݂ ܚܙܰܠܟ݂ܘܠܰܟ݂ ܚܙܶܠܰܢܠܰܟ݂
1. sg. ḥzeleli ḥzelali ḥzeluxli ḥzelaxli ḥzelili ḥzallalli ḥzalxuli ḥzelanli
ܚܙܶܠܶܠܝ ܚܙܶܠܰܠܝ ܚܙܶܠܘܟ݂ܠܝ ܚܙܶܠܰܟ݂ܠܝ ܚܙܶܠܝܠܝ ܚܙܰܠܠܰܠܠܝ ܚܙܰܠܟ݂ܘܠܝ ܚܙܶܠܰܢܠܰܝ
3. pl. ḥzelalle ḥzeluxxe ḥzelaxxe ḥzelëlle ḥzannanne ḥzalxunne ḥzelanne
ܚܙܶܠܰܠܠܶܗ ܚܙܶܠܘܟ݂ܟ݂ܶܗ ܚܙܶܠܰܟ݂ܟ݂ܶܗ ܚܙܶܠܷܠܠܶܗ ܚܙܰܢܢܰܢܢܶܗ ܚܙܰܠܟ݂ܘܢܢܶܗ ܚܙܶܠܰܢܢܶܗ
2. pl. ḥzelalxu ḥzeluxxu ḥzelaxxu ḥzelëlxu ḥzallanxu ḥzalxunxu ḥzelanxu
ܚܙܶܠܰܠܟ݂ܘ ܚܙܶܠܘܟ݂ܟ݂ܘ ܚܙܶܠܰܟ݂ܟ݂ܘ ܚܙܶܠܷܠܟ݂ܘ ܚܙܰܠܠܰܢܟ݂ܘ ܚܙܰܠܟ݂ܘܢܟ݂ܘ ܚܙܶܠܰܢܟ݂ܘ
1. pl. ḥzelelan ḥzelalan ḥzeluxlan ḥzelaxlan ḥzelilan ḥzallallan ḥzalxulan ḥzelanlan
ܚܙܶܠܶܠܰܢ ܚܙܶܠܰܠܰܢ ܚܙܶܠܘܟ݂ܠܰܢ ܚܙܶܠܰܟ݂ܠܰܢ ܚܙܶܠܝܠܰܢ ܚܙܰܠܠܰܠܠܰܢ ܚܙܰܠܟ݂ܘܠܰܢ ܚܙܶܠܰܢܠܰܢ

c) Verbs with /l/ ܠ as third root consonant

šql ܫܩܠ I: šoqal – šqile "to take away, to buy" ܫܳܩܰܠ – ܫܩܝܠܶܗ

Subject → 3. sg. m. 3. sg. f. 2. sg. m. 2. f. sg. 1. sg.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. šqile šqila šqilux šqilax šqili
ܫܩܝܠܶܗ ܫܩܝܠܰܗ ܫܩܝܠܘܟ݂ ܫܩܝܠܰܟ݂ ܫܩܝܠܝ
3. f. sg. šqilole šqilola šqilolux šqilolax šqiloli
ܫܩܝܠܳܠܶܗ ܫܩܝܠܳܠܰܗ ܫܩܝܠܳܠܘܟ݂ ܫܩܝܠܳܠܰܟ݂ ܫܩܝܠܳܠܝ
3. pl. šqilile šqilila šqililux šqililax šqilili
ܫܩܝܠܝܠܶܗ ܫܩܝܠܝܠܰܗ ܫܩܝܠܝܠܘܟ݂ ܫܩܝܠܝܠܰܟ݂ ܫܩܝܠܝܠܝ
Subject → 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. šqëlle šqëlxu šqilan
ܫܩܠܠܶܗ ܫܩܠܟ݂ܘ ܫܩܝܠܰܢ
3. f. sg. šqilalle šqilalxu šqilolan
ܫܩܝܠܰܠܠܶܗ ܫܩܝܠܰܠܟ݂ܘ ܫܩܝܠܳܠܰܢ
3. pl. šqilënne šqilënxu šqililan
ܫܩܝܠܷܢܢܶܗ ܫܩܝܠܷܢܟ݂ܘ ܫܩܝܠܝܠܰܢ
Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. m. sg. 2. f. sg. 1. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. šqilele šqilale šqiluxle šqilaxle šqilile šqëllalle šqëlxule šqilanle
ܳܫܩܝܠܶܠܶܗ ܫܩܝܠܰܠܶܗ ܫܩܝܠܘܟ݂ܠܶܗ ܫܩܝܠܰܟ݂ܠܶܗ ܫܩܝܠܝܠܶܗ ܫܩܠܠܰܠܠܶܗ ܫܩܠܟ݂ܘܠܶܗ ܫܩܝܠܰܢܠܶܗ
3. f. sg. šqilela šqilala šqiluxla šqilaxla šqilila šqëllalla šqëlxula šqilanla
ܫܩܝܠܶܠܰܗ ܫܩܝܠܰܠܰܗ ܫܩܝܠܘܟ݂ܠܰܗ ܫܩܝܠܰܟ݂ܠܰܗ ܫܩܝܠܝܠܰܗ ܫܩܠܠܰܠܠܰܗ ܫܩܠܟ݂ܘܠܶܗ ܫܩܝܠܰܢܠܶܗ
2. m. sg. šqilelux šqilalux šqiluxlux / šqililux šqëllallux šqëlxulux šqilanlux
ܫܩܝܠܶܠܘܟ݂ ܫܩܝܠܰܠܘܟ݂ ܫܩܝܠܘܟ݂ܠܘܟ݂ ܫܩܝܠܝܠܘܟ݂ ܫܩܷܠܠܰܠܠܘܟ݂ ܫܩܠܟ݂ܘܠܘܟ݂ ܩܛܝܠܰܢܠܘܟ݂
2. f. sg. šqilelax šqilalax / šqilaxlax šqililax šqëllallax šqëlxulax šqilanlax
ܡܷܪܠܶܠܰܟ݂ ܩܛܝܠܰܠܰܟ݂ ܫܩܝܠܰܟ݂ܠܰܟ݂ ܩܛܝܠܝܠܰܟ݂ ܫܩܷܠܰܠܠܰܟ݂ ܫܩܠܟ݂ܘܠܰܟ݂ ܫܩܝܠܰܢܠܰܟ݂
1. sg. šqileli šqilali šqiluxli šqilaxli šqilili šqëllalli šqëlxuli šqilanli
ܫܩܝܠܶܠܝ ܫܩܝܠܰܠܝ ܫܩܝܠܘܟ݂ܠܝ ܫܩܝܠܰܟ݂ܠܝ ܫܩܝܠܝܠܝ ܫܩܠܰܠܠܝ ܫܩܠܟ݂ܘܠܝ ܫܩܝܠܰܢܠܝ
3. pl. šqilalle šqiluxxe šqilaxxe šqilëlle šqannanne šqalxunne šqilanne
ܫܩܝܠܰܠܠܶܗ ܫܩܝܠܘܟ݂ܟ݂ܶܗ ܚܙܶܠܰܟ݂ܟ݂ܶܗ ܫܩܝܠܷܠܠܶܗ ܫܩܰܢܢܰܢܢܶܗ ܫܩܰܠܟ݂ܘܢܢܶܗ ܫܩܝܠܰܢܢܶܗ
2. pl. šqilalxu šqiluxxu šqilaxxu šqilëlxu šqëllalxu šqalxunxu šqilanxu
ܫܩܝܠܰܠܟ݂ܘ ܫܩܝܠܘܟ݂ܟ݂ܘ ܚܙܶܠܰܟ݂ܟ݂ܘ ܫܩܝܠܷܠܟ݂ܘ ܫܩܠܠܰܠܟ݂ܘ ܫܩܰܠܟ݂ܘܢܟ݂ܘ ܫܩܝܠܰܢܟ݂ܘ
1. pl. šqilelan šqilalan šqiluxlan šqilaxlan / šqëllallan šqëlxulan šqilanlan
ܫܩܝܠܶܠܰܢ ܫܩܝܠܰܠܰܢ ܫܩܝܠܘܟ݂ܠܰܢ ܫܩܝܠܰܟ݂ܠܰܢ ܫܩܠܠܰܠܠܰܢ ܫܩܠܟ݂ܘܠܰܢ ܫܩܝܠܰܢܠܰܢ

d) "to say"

ʾmr ܐܡܪ I: omar – mёrle ܐܳܡܰܪ – ܡܷܪܠܶܗ

Subject → 3. sg. m. 3. sg. f. 2. sg. m. 2. f. sg. 1. sg.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. mërle mërla mërlux mërlax mërli
ܡܷܪܠܶܗ ܡܷܪܠܰܗ ܡܷܪܠܘܟ݂ ܡܷܪܠܰܟ݂ ܡܷܪܠܝ
3. f. sg. mirole mirola mirolux mirolax miroli
ܡܝܪܳܠܶܗ ܡܝܪܳܠܰܗ ܡܝܪܳܠܘܟ݂ ܡܝܪܳܠܰܟ݂ ܡܝܪܳܠܝ
3. pl. mirile mirila mirilux mirilax mirili
ܡܝܪܝܠܶܗ ܡܝܪܝܠܰܗ ܡܝܪܝܠܘܟ݂ ܡܝܪܝܠܰܟ݂ ܡܝܪܝܠܝ
Subject → 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Dir. obj. ↓
3. m. sg. mërre mërxu mërlan
ܡܷܪܪܶܗ ܡܷܪܟ݂ܘ ܡܷܪܠܰܢ
3. f. sg. miralle miralxu mirolan
ܡܝܪܰܠܠܶܗ ܡܝܪܰܠܟ݂ܘ ܡܝܪܳܠܰܢ
3. pl. mirënne mirënxu mirilan
ܡܝܪܷܢܢܶܗ ܡܝܪܷܢܟ݂ܘ ܡܝܪܝܠܰܢ
Subjekt → 3. m. sg. 3. f. sg. 2. m. sg. 2. f. sg. 1. sg. 3. pl. 2. pl. 1. pl.
Objekt ↓
3. m. sg. mërlele mërlale mërluxle mërlaxle mërlile mërralle mërxule mërlanle
ܳܡܷܪܠܶܠܶܗ ܡܷܪܠܰܠܶܗ ܡܷܪܠܘܟ݂ܠܶܗ ܡܷܪܠܰܟ݂ܠܶܗ ܡܷܪܠܝܠܶܗ ܡܷܪܪܰܠܠܶܗ ܡܷܪܟ݂ܘܠܶܗ ܡܷܪܠܰܢܠܶܗ
3. f. sg. mërlela mërlala mërluxla mërlaxla mërlila mërralla mërxula mërlanla
ܡܷܪܠܶܠܰܗ ܡܷܪܠܰܠܰܗ ܡܷܪܠܘܟ݂ܠܰܗ ܡܷܪܠܰܟ݂ܠܰܗ ܡܷܪܠܝܠܰܗ ܡܷܪܪܰܠܠܰܗ ܡܷܪܟ݂ܘܠܰܗ ܡܷܪܠܰܢܠܰܗ
2. m. sg. mërlelux mërlalux mërluxlux / mërlilux mërrallux mërxulux mërlanlux
ܡܷܪܠܶܠܘܟ݂ ܡܷܪܠܰܠܘܟ݂ ܡܷܪܠܘܟ݂ܠܘܟ݂ ܡܷܪܠܝܠܘܟ݂ ܡܷܪܪܰܠܠܘܟ݂ ܡܷܪܟ݂ܘܠܘܟ݂ ܡܷܪܠܰܢܠܘܟ݂
2. f. sg. mërlelax mërlalax / mërlaxlax mërlilax mërrallax mërxulax mërlanlax
ܡܷܪܠܶܠܰܟ݂ ܡܷܪܠܰܠܰܟ݂ ܡܷܪܠܰܟ݂ܠܰܟ݂ ܡܷܪܠܝܠܰܟ݂ ܡܷܪܪܰܠܠܰܟ݂ ܡܷܪܟ݂ܘܠܰܟ݂ ܡܷܪܠܰܢܠܰܟ݂
1. sg. mërleli mërlali mërluxli mërlaxli mërlili mërralli mërxuli mërlanli
ܡܷܪܠܶܠܝ ܡܷܪܠܰܠܝ ܡܷܪܠܘܟ݂ܠܝ ܡܷܪܠܰܟ݂ܠܝ ܡܷܪܠܝܠܝ ܡܷܪܪܰܠܠܝ ܡܷܪܟ݂ܘܠܝ ܡܷܪܠܰܢܠܝ
3. pl. mërlalle mërluxxe mërlaxxe mërlëlle mërranne mërxunne mërlanne
ܡܷܪܠܰܠܠܶܗ ܡܷܪܠܘܟ݂ܟ݂ܶܗ ܡܷܪܠܰܟ݂ܟ݂ܶܗ ܡܷܪܠܷܠܠܶܗ ܡܷܪܪܰܢܢܶܗ ܡܷܪܟ݂ܘܢܢܶܗ ܡܷܪܠܰܢܢܶܗ
2. pl. mërlalxu mërluxxu mërlaxxu mërlëlxu mërranxu mërxunxu mërlanxu
ܡܷܪܠܰܠܟ݂ܘ ܡܷܪܠܘܟ݂ܟ݂ܘ ܡܷܪܠܰܟ݂ܟ݂ܘ ܡܷܪܠܷܠܟ݂ܘ ܡܷܪܪܰܢܟ݂ܘ ܡܷܪܟ݂ܘܢܟ݂ܘ ܡܷܪܠܰܢܟ݂ܘ
1. pl. mërlelan mërlalan mërluxlan mërlaxlan mërlilan mërrallan mërxulan mërlanlan
ܡܷܪܠܶܠܰܢ ܡܷܪܠܰܠܰܢ ܡܷܪܠܘܟ݂ܠܰܢ ܡܷܪܠܰܟ݂ܠܰܢ ܡܷܪܠܝܠܰܢ ܡܷܪܪܰܠܠܰܢ ܡܷܪܟ݂ܘܠܰܢ ܡܷܪܠܰܢܠܰܢ

 

3) Object marking in the imperative (G.23b)

      A = Accusative / direct object; D = Dative / indirect Object

a) Regular verbs

grš ܓܪܫ I: gorašgrёšle "to pull" ܓܳܪܰܫ - ܓܪܷܫܠܶܗ

Subject → Singular Plural
Object ↓
3. m. sg. A: graše! ܓܪܰܫܶܗ grašule! ܓܪܰܫܘܠܶܗ
D: grašle! ܓܪܰܫܠܶܗ
3. f. sg. A: graša! ܓܪܰܫܰܗ grašula! ܓܪܰܫܘܠܰܗ
D: grašla! ܓܪܰܫܠܰܗ
1. sg. A/D: grašli! ܓܪܰܫܠܝ grašuli! ܓܪܰܫܘܠܝ
3. pl. A: grašene! ܓܪܰܫܶܢܶܗ grašunne! ܓܪܰܫܘܢܢܶܗ
D: grašše! ܓܪܰܫܫܶܗ
1. pl. A/D: grašlan! ܓܪܰܫܠܰܢ grašulan! ܓܪܰܫܘܠܰܢ

b) Verbs with /y/ ܝ as third root consonant

ḥzy ܚܙܝ I: ḥoze - ḥzele "to see" ܚܳܙܶܐ - ܚܙܶܠܶܗ

Subject → Singular Plural
Object ↓
3. m. sg. A: ḥzaye! ܚܙܰܝܶܗ ḥzayule! ܚܙܰܝܘܠܶܗ
D: ḥzayle! ܚܙܰܝܠܶܗ
3. f. sg. A: ḥzaya! ܚܙܰܝܰܗ ḥzayula! ܚܙܰܝܘܠܰܗ
D: ḥzayla! ܚܙܰܝܠܰܗ
1. sg. A/D: ḥzayli! ܚܙܰܝܠܝ ḥzayuli! ܚܙܰܝܘܠܝ
3. pl. A: ḥzayene! ܚܙܰܝܶܢܶܗ ḥzayunne! ܚܙܰܝܘܢܢܶܗ
D: ḥzayye! ܚܙܰܝـܝܶܗ
1. pl. A/D: ḥzaylan! ܚܙܰܝܠܰܢ ḥzayulan! ܚܙܰܝܘܠܰܢ

c) Verbs with /l/ ܠ as third root consonant

šql ܫܩܠ I: šoqal – šqile "to take away, to buy" ܫܳܩܰܠ - ܫܩܝܠܶܗ

Subject → Singular Plural
Object ↓
3. m. sg. A: šqale! ܫܩܰܠܶܗ šqalule! ܫܩܰܠܘܠܶܗ
D: šqayle! ܫܩܰܝܠܶܗ
3. f. sg. A: šqala! ܫܩܰܠܰܗ šqalula! ܫܩܰܠܘܠܰܗ
D: šqayla! ܫܩܰܝܠܰܗ
1. sg. A/D: šqayli! ܫܩܰܝܠܝ šqaluli! ܫܩܰܠܘܠܝ
3. pl. A: šqalene! ܫܩܰܠܶܢܶܗ šqalunne! ܫܩܰܠܘܢܢܶܗ
D: šqalle! ܫܩܰܠܠܶܗ
1. pl. A/D: šqaylan! ܫܩܰܝܠܰܢ šqalulan! ܫܩܰܠܘܠܰܢ

d) "to say"

ʾmr ܐܡܪ I: omar – mёrle ܐܳܡܰܪ – ܡܷܪܠܶܗ

Subject → Singular Plural
Object ↓
3. m. sg. A: mare! ܡܰܪܶܗ marule! ܡܰܪܘܠܶܗ
D: marle! ܡܰܪܠܶܗ
3. f. sg. A: mara! ܡܰܪܰܗ marula! ܡܰܪܘܠܰܗ
D: marla! ܡܰܪܠܰܗ
1. sg. A/D: marli! ܡܰܪܠܝ maruli! ܡܰܪܘܠܝ
3. pl. A: marene! ܡܰܪܶܢܶܗ marunne! ܡܰܪܘܢܢܶܗ
D: marre! ܡܰܪܪܶܗ
1. pl. A/D: marlan! ܡܰܪܠܢ marulan! ܡܰܪܘܠܰܢ