The editing screen requires at least 450 pixels of horizontal space. Please rotate your device or use one with a bigger screen.

Onregelmatige werkwoorden
F – Onregelmatige werkwoorden

1) Stam I
a) Werkwoorden met eerste zwakke wortelmedeklinker

1. Onovergankelijke werkwoorden met /ʾ/ ܐ als eerste medeklinker (G.18a):

ʾbc ܐܒܥ I: obac – abёc "willen" ܐܳܒܰܥ – ܐܰܒܷܥ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. obac ܐܳܒܰܥ abёc ܐܰܒܷܥ
3. vr. ёbco ܐܷܒܥܐ abico ܐܰܒܝܥܐ
2. m. ёbcat ܐܷܒܥܰܬ abicat ܐܰܒܝܥܰܬ
2. vr. ёbcat ܐܷܒܥܰܬ abicat ܐܰܒܝܥܰܬ
1. m. obacno ܐܳܒܰܥܢܐ abёcno ܐܰܒܷܥܢܐ
1. vr. ёbcono ܐܷܒܥܳܢܐ abicono ܐܰܒܝܥܳܢܐ
mv. 3. ёbci ܐܷܒܥܝ abici ܐܰܒܝܥܝ
2. ёbcitu ܐܷܒܥܝܬܘ abicitu ܐܰܒܝܥܝܬܘ
1. ёbcina ܐܷܒܥܝܢܰܐ abicina ܐܰܒܝܥܝܢܰܐ

Imperatief: ibac! ܐܝܒܰܥ – ibacu! ܐܝܒܰܥܘ; Infinitief: iboco! ܐܝܒܳܥܐ

ʾḏc ܐܕ݂ܥ I: oḏac – aḏёc "weten" ܐܳܕ݂ܰܥ – ܐܰܕ݂ܷܥ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. oḏac ܐܳܕ݂ܰܥ aḏёc ܐܰܕ݂ܷܥ
3. vr. ёḏco ܐܷܕ݂ܥܐ aḏico ܐܰܕ݂ܝܥܐ
2. m. ёḏcat ܐܷܕ݂ܥܰܬ aḏicat ܐܰܕ݂ܝܥܰܬ
2. vr. ёḏcat ܐܷܕ݂ܥܰܬ aḏicat ܐܰܕ݂ܝܥܰܬ
1. m. oḏacno ܐܳܕ݂ܰܥܢܐ aḏёcno ܐܰܕ݂ܷܥܢܐ
1. vr. ёḏcono ܐܷܕ݂ܥܳܢܐ aḏicono ܐܰܕ݂ܝܥܳܢܐ
mv. 3. ёḏci ܐܷܕ݂ܥܝ aḏici ܐܰܕ݂ܝܥܝ
2. ёḏcitu ܐܷܕ݂ܥܝܬܘ aḏicitu ܐܰܕ݂ܝܥܝܬܘ
1. ёḏcina ܐܷܕ݂ܥܝܢܰܐ aḏicina ܐܰܕ݂ܝܥܝܢܰܐ

Imperatief: iḏac! ܐܝܕ݂ܰܥ – iḏacu! ܐܝܕ݂ܰܥܘ; Infinitief: maḏco! ܡܰܕ݂ܥܐ

2. Overgankelijke werkwoorden met /y/ ܝ als eerste medeklinker (G.18a):

ynq ܝܢܩ I: yonaq – inёqle "zuigen" ܝܳܢܰܩ – ܐܝܢܷܩܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. yonaq ܝܳܢܰܩ inëqle ܐܝܢܷܩܠܶܗ
3. vr. yënqo ܝܷܢܩܐ inëqla ܐܝܢܷܩܠܰܗ
2. m. yënqat ܝܷܢܩܰܬ inëqlux ܐܝܢܷܩܠܘܟ݂
2. vr. yënqat ܝܷܢܩܰܬ inëqlax ܐܝܢܷܩܠܰܟ
1. m. yonaqno ܝܳܢܰܩܢܐ inëqli ܐܝܢܷܩܠܝ
1. vr. yënqono ܝܷܢܩܳܢܐ inëqli ܐܝܢܷܩܠܝ
mv. 3. yënqi ܝܷܢܩܝ inëqqe ܐܝܢܷܩܩܶܗ
2. yënqitu ܝܷܢܩܝܬܘ inëqxu ܐܝܢܷܩܟ݂ܘ
1. yënqina ܝܷܢܩܝܢܰܐ inëqlan ܐܝܢܷܩܠܰܢ

Imperatief: inaq! ܐܝܢܰܩ – inequ! ܐܝܢܶܩܘ; Infinitief: inoqo! ܐܝܢܳܩܐ 

 

b) Werkwoorden met een tweede zwakke medeklinker

1. Overgankelijke werkwoorden met /y/ ܝ als tweede medeklinker (G.19a):

sym ܣܝܡ I: soyam – sёmle “to do, maken” ܣܳܝܰܡ – ܣܷܡܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. soyam ܣܳܝܰܡ sёmle ܣܷܡܠܶܗ
3. vr. saymo ܣܰܝܡܐ sёmla ܣܷܡܠܰܗ
2. m. saymat ܣܰܝܡܰܬ sёmlux ܣܷܡܠܘܟ݂
2. vr. saymat ܣܰܝܡܰܬ sёmlax ܣܷܡܠܰܟ݂
1. m. soyamno ܣܳܝܰܡܢܐ sёmli ܣܷܡܠܝ
1. vr. saymono ܣܰܝܡܳܢܐ sёmli ܣܷܡܠܝ
mv. 3. saymi ܣܰܝܡܝ sёmme ܣܷܡܡܶܗ
2. saymitu ܣܰܝܡܝܬܘ sёmxu ܣܷܡܟ݂ܘ
1. saymina ܣܰܝܡܝܢܰܐ sёmlan ܣܷܡܠܰܢ

Imperatief: sёm! ܣܷܡ – sumu! ܣܘܡܘ; Infinitief: syomo ܣܝܳܡܐ 

2. Onovergankelijke werkwoorden met /y/ ܝ als tweede medeklinker (G.19a):

ṭyr ܛܝܪ I: ṭoyar - ṭayёr “vliegen” ܛܳܝܰܪ – ܛܰܝܷܪ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. ṭoyar ܛܳܝܰܪ ṭayёr ܛܰܝܷܪ
3. vr. ṭayro ܛܰܝܪܐ ṭayiro ܛܰܝـܝܪܐ
2. m. ṭayrat ܛܰܝܪܰܬ ṭayirat ܛܰܝـܝܪܰܬ
2. vr. ṭayrat ܛܰܝܪܰܬ ṭayirat ܛܰܝـܝܪܰܬ
1. m. ṭoyarno ܛܳܝܰܪܢܐ ṭayёrno ܛܰܝܷܪܢܐ
1. vr. ṭayrono ܛܰܝܪܳܢܐ ṭayirono ܛܰܝـܝܪܳܢܐ
mv. 3. ṭayri ܛܰܝܪܝ ṭayiri ܛܰܝـܝܪܝ
2. ṭayritu ܛܰܝܪܝܬܘ ṭayiritu ܛܰܝـܝܪܝܬܘ
1. ṭayrina ܛܰܝܪܝܢܰܐ ṭayirina ܛܰܝـܝܪܝܢܰܐ

Imperatief: ṭyar! ܛܝܰܪ – ṭyaru! ܛܝܰܪܘ; Infinitief: ṭyoro ܛܝܳܪܐ 

3. Overgankelijke werkwoorden met /w/ ܘ als tweede medeklinker (G.19a):

twr ܬܘܪ I: towar – twёrle “breken” ܬܳܘܰܪ – ܬܘܷܪܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. towar ܬܳܘܰܪ twёrle ܬܘܷܪܠܶܗ
3. vr. tawro ܬܰܘܪܐ twёrla ܬܘܷܪܠܰܗ
2. m. tawrat ܬܰܘܪܰܬ twёrlux ܬܘܷܪܠܘܟ݂
2. vr. tawrat ܬܰܘܪܰܬ twёrlax ܬܘܷܪܠܰܟ݂
1. m. towarno ܬܳܘܰܪܢܐ twёrli ܬܘܷܪܠܝ
1. vr. tawrono ܬܰܘܪܳܢܐ twёrli ܬܘܷܪܠܝ
mv. 3. tawri ܬܰܘܪܝ twёrre ܬܘܷܪܪܶܗ
2. tawritu ܬܰܘܪܝܬܘ twёrxu ܬܘܷܪܟ݂ܘ
1. tawrina ܬܰܘܪܝܢܐ twёrlan ܬܘܷܪܠܰܢ

Imperatief: twar! ܬܘܰܪ – twaru! ܬܘܰܪܘ; Infinitief: tworo ܬܘܳܪܐ

4. Onovergankelijke werkwoorden met /w/ ܘ als tweede medeklinker (G.19a):

swc ܣܘܥ I: sowac – sawёc “vol raken” ܣܳܘܰܥ - ܣܰܘܷܥ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. sowac ܣܳܘܰܥ sawёc ܣܰܘܷܥ
3. vr. sawco ܣܰܘܥܐ sawico ܣܰܘܝܥܐ
2. m. sawcat ܣܰܘܥܰܬ sawicat ܣܰܘܝܥܰܬ
2. vr. sawcat ܣܰܘܥܰܬ sawicat ܣܰܘܝܥܰܬ
1. m. sowacno ܣܳܘܰܥܢܐ sawёcno ܣܰܘܷܥܢܐ
1. vr. sawcono ܣܰܘܥܳܢܐ sawicono ܣܰܘܝܥܳܢܐ
mv. 3. sawci ܣܰܘܥܝ sawici ܣܰܘܝܥܝ
2. sawcitu ܣܰܘܥܝܬܘ sawicitu ܣܰܘܝܥܝܬܘ
1. sawcina ܣܰܘܥܝܢܰܐ sawicina ܣܰܘܝܥܝܢܰܐ

Imperatief: swac! ܣܘܰܥ – swacu! ܣܘܰܥܘ; Infinitief: swoco ܣܘܳܥܐ 

 

c) Werkwoorden met een derde zwakke medeklinker

1. Overgankelijke werkwoorden met /y/ ܝ (G.20a):

ḥzy ܚܙܝ I: ḥoze - ḥzele “zien” ܚܳܙܶܐ - ܚܙܶܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. ḥoze ܚܳܙܶܐ ḥzele ܚܙܶܠܶܗ
3. vr. ḥёzyo ܚܷܙܝܐ ḥzela ܚܙܶܠܰܗ
2. m. ḥozat ܚܳܙܰܬ ḥzelux ܚܙܶܠܘܟ݂
2. vr. ḥёzyat ܚܷܙܝܰܬ ḥzelax ܚܙܶܠܰܟ݂
1. m. ḥozeno ܚܳܙܶܢܐ ḥzeli ܚܙܶܠܝ
1. vr. ḥёzyono ܚܷܙܝܳܢܐ ḥzeli ܚܙܶܠܝ
mv. 3. ḥozёn ܚܳܙܷܢ ḥzalle ܚܙܰܠܠܶܗ
2. ḥozitu ܚܳܙܝܬܘ ḥzalxu ܚܙܰܠܟ݂ܘ
1. ḥozina ܚܳܙܝܢܰܐ ḥzelan ܚܙܶܠܰܢ

Imperatief: ḥzay! ܚܙܰܝ – ḥzayu! ܚܙܰܝܘ; Infinitief: ḥzoyo ܚܙܳܝܐ 

2. Onovergankelijke werkwoorden met /y/ ܝ (G.20a):

smy ܣܡܝ I: some - sami “blind worden” ܣܳܡܶܐ – ܣܰܡܝ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. some ܣܳܡܶܐ sami ܣܰܡܝ
3. vr. sёmyo ܣܷܡܝܐ samyo ܣܰܡܝܐ
2. m. somat ܣܳܡܰܬ samat ܣܰܡܰܬ
2. vr. sёmyat ܣܷܡܝܰܬ samyat ܣܰܡܝܰܬ
1. m. someno ܣܳܡܶܢܐ samino ܣܰܡܝܢܐ
1. vr. sёmyono ܣܷܡܝܳܢܐ samyono ܣܰܡܝܳܢܐ
mv. 3. somёn ܣܳܡܷܢ samёn ܣܰܡܷܢ
2. somitu ܣܳܡܝܬܘ samitu ܣܰܡܝܬܘ
1. somina ܣܳܡܝܢܰܐ samina ܣܰܡܝܢܰܐ

Imperatief: smay! ܣܡܰܝ – smayu! ܣܡܰܝܘ; Infinitief: smoyo ܣܡܳܝܐ

 

3. Overgankelijke werkwoorden met /w/ ܘ (G.20a):

kṯw ܟܬ݂ܘ I: koṯaw - kṯule “schrijven” ܟܳܬ݂ܰܘ - ܟܬ݂ܘܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. koṯaw ܟܳܬ݂ܰܘ kṯule ܟܬ݂ܘܠܶܗ
3. vr. kёṯwo ܟܷܬ݂ܘܐ kṯula ܟܬ݂ܘܠܰܗ
2. m. kёṯwat ܟܷܬ݂ܘܰܬ kṯulux ܟܬ݂ܘܠܘܟ݂
2. vr. kёṯwat ܟܷܬ݂ܘܰܬ kṯulax ܟܬ݂ܘܠܰܟ݂
1. m. koṯawno ܟܳܬ݂ܰܘܢܐ kṯuli ܟܬ݂ܘܠܝ
1. vr. kёṯwono ܟܷܬ݂ܘܳܢܐ kṯuli ܟܬ݂ܘܠܝ
mv. 3. kёṯwi ܟܷܬ݂ܘܝ kṯuwe ܟܬ݂ܘܘܶܗ
2. kёṯwitu ܟܷܬ݂ܘܝܬܘ kṯuxu ܟܬ݂ܘܟ݂ܘ
1. kёṯwina ܟܷܬ݂ܘܝܢܰܐ kṯulan ܟܬ݂ܘܠܰܢ

Imperatief: kṯaw! ܟܬ݂ܰܘ – kṯawu! ܟܬ݂ܰܘܘ; Infinitief: kṯowo ܟܬ݂ܳܘܐ

 

4. Onovergankelijke werkwoorden met /w/ ܘ (G.20a):

ytw ܝܬܘ I: yotaw - yatu “zitten” ܝܳܬܰܘ - ܝܰܬܘ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. yotaw ܝܳܬܰܘ yatu ܝܰܬܘ
3. vr. yёtwo ܝܷܬܘܐ yatiwo ܝܰܬܝܘܐ
2. m. yёtwat ܝܷܬܘܰܬ yatiwat ܝܰܬܝܘܰܬ
2. vr. yёtwat ܝܷܬܘܰܬ yatiwat ܝܰܬܝܘܰܬ
1. m. yotawno ܝܳܬܰܘܢܐ yatuno ܝܰܬܘܢܐ
1. vr. yёtwono ܝܷܬܘܳܢܐ yatiwono ܝܰܬܝܘܳܢܐ
mv. 3. yёtwi ܝܷܬܘܝ yatiwi ܝܰܬܝܘܝ
2. yёtwitu ܝܷܬܘܝܬܘ yatiwitu ܝܰܬܝܘܝܬܘ
1. yёtwina ܝܷܬܘܝܢܐ yatiwina ܝܰܬܝܘܝܢܐ

Imperatief: itaw! ܐܝܬܰܘ – itawu! ܐܝܬܰܘܘ; Infinitief: itowo ܐܝܬܳܘܐ

 

d) Werkwoorden met /l/ ܠ‍ als derde medeklinker wortel (G.20b)

Onregelmatig is alleen de preterite van transitieve werkwoorden:

šql ܫܩܠ I, preterite: šqile „kopen“ ܫܩܝܠܶܗ

  Enkelvoud Meervoud
3. m. šqile ܫܩܝܠܶܗ šqëlle ܫܩܷܠܠܶܗ
3. vr. šqila ܫܩܝܠܰܗ
2. m. šqilux ܫܩܝܠܘܟ݂ šqëlxu ܫܩܷܠܟ݂ܘ
2. vr. šqilax ܫܩܝܠܰܟ݂
1. šqili ܫܩܝܠܝ šqilan ܫܩܝܠܰܢ

  

2) Stam II

a) Werkwoorden met eerste of tweede zwakke wortelmedeklinker

Werkwoorden van deze categorie zijn normaal.

 

b) Werkwoorden met een derde zwakke wortelmedeklinker

šry ܫܪܝ II: mšare – mšarele “beginnen” ܡܫܰܪܶܐ - ܡܫܰܪܶܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. mšare ܡܫܰܪܶܐ mšarele ܡܫܰܪܶܠܶܗ
3. vr. mšaryo ܡܫܰܪܝܐ mšarela ܡܫܰܪܶܠܰܗ
2. m. mšarat ܡܫܰܪܰܬ mšarelux ܡܫܰܪܶܠܘܟ݂
2. vr. mšaryat ܡܫܰܪܝܰܬ mšarelax ܡܫܰܪܶܠܰܟ݂
1. m. mšareno ܡܫܰܪܶܢܐ mšareli ܡܫܰܪܶܠܝ
1. vr. mšaryono ܡܫܰܪܝܳܢܐ mšareli ܡܫܰܪܶܠܝ
mv. 3. mšarёn ܡܫܰܪܷܢ mšaralle ܡܫܰܪܰܠܠܶܗ
2. mšaritu ܡܫܰܪܝܬܘ mšaralxu ܡܫܰܪܰܠܟ݂ܘ
1. mšarina ܡܫܰܪܝܢܰܐ mšarelan ܡܫܰܪܶܠܰܢ

Imperatief: mšari! ܡܫܰܪܝ – mšareyu! ܡܫܰܪܶܝܘ; Infinitief: šeroyo ܫܶܪܳܝܐ

 

c) Werkwoorden met /l/ ܠ‍ als derde medeklinker

Onregelmatig is alleen de preteritum.

šyl ܫܝܠ II: mšayal – mšayele “vragen” ܡܫܰܝܰܠ – ܡܫܰܝܶܠܶܗ

  Enkelvoud Meervoud
3. m. mšayele ܡܫܰܝܶܠܶܗ mšayalle ܡܫܰܝܰܠܠܶܗ
3. vr. mšayela ܡܫܰܝܶܠܰܗ
2. m. mšayelux ܡܫܰܝܶܠܘܟ݂ mšayalxu ܡܫܰܝܰܠܟ݂ܘ
2. vr. mšayelax ܡܫܰܝܶܠܰܟ݂
1. mšayeli ܡܫܰܝܶܠܝ mšayelan ܡܫܰܝܶܠܰܢ

Imperatief: mšayal! ܡܫܰܝܰܠ – mšayelu! ܡܫܰܝܶܠܘ; Infinitief: šeyolo ܫܶܝܳܠܐ

 

3) Stam III

a) Werkwoorden met eerste zwakke wortelmedeklinker

ylf ܝܠܦ III: mawlaf – mawlafle “onderwijzen” ܡܰܘܠܰܦ - ܡܰܘܠܰܦܠܶܗ

Type 1, met tweeklank:

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. mawlaf ܡܰܘܠܰܦ mawlafle ܡܰܘܠܰܦܠܶܗ
3. vr. mawlfo ܡܰܘܠܦܐ mawlafla ܡܰܘܠܰܦܠܰܗ
2. m. mawlfat ܡܰܘܠܦܰܬ mawlaflux ܡܰܘܠܰܦܠܘܟ݂
2. vr. mawlfat ܡܰܘܠܦܰܬ mawlaflax ܡܰܘܠܰܦܠܰܟ݂
1. m. mawlafno ܡܰܘܠܰܦܢܐ mawlafli ܡܰܘܠܰܦܠܝ
1. vr. mawlfono ܡܰܘܠܦܳܢܐ mawlafli ܡܰܘܠܰܦܠܝ
mv. 3. mawlfi ܡܰܘܠܦܝ mawlaffe ܡܰܘܠܰܦܦܶܗ
2. mawlfitu ܡܰܘܠܦܝܬܘ mawlafxu ܡܰܘܠܰܦܟ݂ܘ
1. mawlfina ܡܰܘܠܦܝܢܰܐ mawlaflan ܡܰܘܠܰܦܠܰܢ

Imperatief: mawlaf! ܡܰܘܠܰܦ – mawlefu! ܡܰܘܠܶܦܘ; Infinitief: tulifo ܬܘܠܝܦܐ

Type 2, met monoftong:

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. molaf ܡܳܠܰܦ molafle ܡܳܠܰܦܠܶܗ
3. vr. mëlfo ܡܷܠܦܳܐ molafla ܡܳܠܰܦܠܰܗ
2. m. mëlfat ܡܷܠܦܰܬ molaflux ܡܳܠܰܦܠܘܟ݂
2. vr. mëlfat ܡܷܠܦܰܬ molaflax ܡܳܠܰܦܠܰܟ݂
1. m. molafno ܡܳܠܰܦܢܐ molafli ܡܳܠܰܦܠܝ
1. vr. mëlfono ܡܷܠܦܳܢܐ molafli ܡܳܠܰܦܠܝ
mv. 3. mëlfi ܡܷܠܦܝ molaffe ܡܳܠܰܦܦܶܗ
2. mëlfitu ܡܷܠܦܝܬܘ molafxu ܡܳܠܰܦܟ݂ܘ
1. mëlfina ܡܷܠܦܝܢܰܐ molaflan ܡܳܠܰܦܠܰܢ

Imperatief: molaf! ܡܳܠܰܦ – molefu! ܡܳܠܶܦܘ; Infinitief: tulifo ܬܘܠܝܦܐ

 

 

b) Werkwoorden met /y/ ܝ als tweede medeklinker 

sym ܣܝܡ III: masёm – masёmle “maken / doen” ܡܰܣܷܡ - ܡܰܣܝܡܐ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. masёm ܡܰܣܷܡ masёmle ܡܰܣܷܡܠܶܗ
3. vr. masimo ܡܰܣܝܡܐ masёmla ܡܰܣܷܡܠܰܗ
2. m. masimat ܡܰܣܝܡܰܬ masёmlux ܡܰܣܷܡܠܘܟ݂
2. vr. masimat ܡܰܣܝܡܰܬ masёmlax ܡܰܣܷܡܠܰܟ݂
1. m. masёmno ܡܰܣܷܡܢܐ masёmli ܡܰܣܷܡܠܝ
1. vr. masimono ܡܰܣܝܡܳܢܐ masёmli ܡܰܣܷܡܠܝ
mv. 3. masimi ܡܰܣܝܡܝ masёmme ܡܰܣܷܡܡܶܗ
2. masimitu ܡܰܣܝܡܝܬܘ masёmxu ܡܰܣܷܡܟ݂ܘ
1. masimina ܡܰܣܝܡܝܢܰܐ masёmlan ܡܰܣܷܡܠܰܢ

Imperatief: masёm! ܡܰܣܷܡ – masimu! ܡܰܣܝܡܘ; Infinitief: tesimo ܬܶܣܝܡܐ

 

c) Werkwoorden met derde zwakke wortelmedeklinker

ḥky ܚܟܝ III: maḥke - maḥkele “vertellen” ܡܰܚܟܶܐ - ܡܰܚܟܶܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. maḥke ܡܰܚܟܶܐ maḥkele ܡܰܚܟܶܠܶܗ
3. vr. maḥko ܡܰܚܟܐ maḥkela ܡܰܚܟܶܠܰܗ
2. m. maḥkat ܡܰܚܟܰܬ maḥkelux ܡܰܚܟܶܠܘܟ݂
2. vr. maḥkat ܡܰܚܟܰܬ maḥkelax ܡܰܚܟܶܠܰܟ݂
1. m. maḥkeno ܡܰܚܟܶܢܐ maḥkeli ܡܰܚܟܶܠܝ
1. vr. maḥkono ܡܰܚܟܳܢܐ maḥkeli ܡܰܚܟܶܠܝ
mv. 3. maḥkёn ܡܰܚܟܷܢ maḥkalle ܡܰܚܟܰܠܠܶܗ
2. maḥkitu ܡܰܚܟܝܬܘ maḥkalxu ܡܰܚܟܰܠܟ݂ܘ
1. maḥkina ܡܰܚܟܝܢܰܐ maḥkelan ܡܰܚܟܶܠܰܢ

De vrouwelijke vormen van de huidige basis kunnen variëren:

3. vr. ev . maḥkyo ܡܰܚܟܝܐ; 2. vr. ev . maḥkyat ܡܰܚܟܝܰܬ en 1. vr. ev . maḥkyono ܡܰܚܟܝܳܢܐ.

Imperatief: maḥki! ܡܰܚܟܝ – maḥkeyu! ܡܰܚܟܶܝܘ; Infinitief: tёḥkiyo ܬܷܚܟܝـܝܐ

 

4) Werkwoorden met vier wortelmedeklinkers (G.16a)

tlfn ܬܠܦܢ I: mtalfan – mtalfanle “bellen” ܡܬܰܠܦܰܢ - ܡܬܰܠܦܰܢܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. mtalfan ܡܬܰܠܦܰܢ mtalfanle ܡܬܰܠܦܰܢܠܶܗ
3. vr. mtalfno ܡܬܰܠܦܢܐ mtalfanla ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܗ
2. m. mtalfnat ܡܬܰܠܦܢܰܬ mtalfanlux ܡܬܰܠܦܰܢܠܘܟ݂
2. vr. mtalfnat ܡܬܰܠܦܢܰܬ mtalfanlax ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܟ݂
1. m. mtalfanno ܡܬܰܠܦܰܢܢܐ mtalfanli ܡܬܰܠܦܰܢܠܝ
1. vr. mtalfnono ܡܬܰܠܦܢܳܢܐ mtalfanli ܡܬܰܠܦܰܢܠܝ
mv. 3. mtalfni ܡܬܰܠܦܢܝ mtalfanne ܡܬܰܠܦܰܢܢܶܗ
2. mtalfnitu ܡܬܰܠܦܢܝܬܘ mtalfanxu ܡܬܰܠܦܰܢܟ݂ܘ
1. mtalfnina ܡܬܰܠܦܢܝܢܰܐ mtalfanlan ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܢ

Imperatief: mtalfan! ܡܬܰܠܦܰܢ – mtalfenu! ܡܬܰܠܦܶܢܘ; Infinitief: tёlfono ܬܷܠܦܳܢܐ

 

5) Onregelmatige werkwoorden met më- ܡܷ‍ (G.21c)

štcy ܫܬܥܝ I: mёštace – mёštacele “spelen” ܡܷܫܬܰܥܶܐ – ܡܷܫܬܰܥܶܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. mёštace ܡܷܫܬܰܥܶܐ mёštacele ܡܷܫܬܰܥܶܠܗ
3. vr. mёštacyo ܡܷܫܬܰܥܝܐ mёštacela ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܗ
2. m. mёštacat ܡܷܫܬܰܥܰܬ mёštacelux ܡܷܫܬܰܥܶܠܘܟ݂
2. vr. mёštacyat ܡܷܫܬܰܥܝܰܬ mёštacelax ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܟ݂
1. m. mёštaceno ܡܷܫܬܰܥܶܢܐ mёštaceli ܡܷܫܬܰܥܶܠܝ
1. vr. mёštacyono ܡܷܫܬܰܥܝܳܢܐ mёštaceli ܡܷܫܬܰܥܶܠܝ
mv. 3. mёštacёn ܡܷܫܬܰܥܷܢ mёštacalle ܡܷܫܬܰܥܰܠܠܶܗ
2. mёštacitu ܡܷܫܬܰܥܝܬܘ mёštacalxu ܡܷܫܬܰܥܰܠܟ݂ܘ
1. mёštacina ܡܷܫܬܰܥܝܢܰܐ mёštacelan ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܢ

Imperatief: mёštaci! ܡܷܫܬܰܥܝ – mёštaceyu! ܡܷܫܬܰܥܶܝܘ; Infinitief: tёštecёnyo ܬܷܫܬܶܥܷܢܝܐ 

štbhr ܫܬܒܗܪ I: (< šbhr ܫܒܗܪ): mёštabhar - mёštabharle “trots zijn” ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ - ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. mёštabhar ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ mёštabharle ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܶܗ
3. vr. mёštabhro ܡܷܫܬܰܒܗܪܐ mёštabharla ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܗ
2. m. mёštabhrat ܡܷܫܬܰܒܗܪܰܬ mёštabharlux ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܘܟ݂
2. vr. mёštabhrat ܡܷܫܬܰܒܗܪܰܬ mёštabharlax ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܟ݂
1. m. mёštabharno ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܢܐ mёštabharli ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܝ
1. vr. mёštabhrono ܡܷܫܬܰܒܗܪܳܢܐ mёštabharli ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܝ
mv. 3. mёštabhri ܡܷܫܬܰܒܗܪܝ mёštabharre ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܪܶܗ
2. mёštabhritu ܡܷܫܬܰܒܗܪܝܬܘ mёštabharxu ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܟ݂ܘ
1. mёštabhrina ܡܷܫܬܰܒܗܪܝܢܰܐ mёštabharlan ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܢ

Imperatief: mёštabhar! ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ – mёštabheru! ܡܷܫܬܰܒܗܶܪܘ; Infinitief: šёbhoro ܫܷܒܗܳܪܐ

stcml ܣܬܥܡܠ: mёstacmal – mёstacmele  “gebruiken” ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ - ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܶܗ

    Tegenwoordige basis verleden
ev. 3. m. mёstacmal ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ mёstacmele ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܶܗ
3. vr. mёstacmlo ܡܷܣܬܰܥܡܠܐ mёstacmela ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܗ
2. m. mёstacmlat ܡܷܣܬܰܥܡܠܰܬ mёstacmelux ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܘܟ݂
2. vr. mёstacmlat ܡܷܣܬܰܥܡܠܰܬ mёstacmelax ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܟ݂
1. m. mёstacmalno ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܢܐ mёstacmeli ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܝ
1. vr. mёstacmlono ܡܷܣܬܰܥܡܠܳܢܐ mёstacmeli ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܝ
mv. 3. mёstacmli ܡܷܣܬܰܥܡܠܝ mёstacmalle ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܠܶܗ
2. mёstacmlitu ܡܷܣܬܰܥܡܠܝܬܘ mёstacmalxu ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܟ݂ܘ
1. mёstacmlina ܡܷܣܬܰܥܡܠܝܢܰܐ mёstacmelan ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܢ

Imperatief: mёstacmal! ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ – mёstacmelu! ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܘ; Infinitief: stëcmolo ܣܬܷܥܡܳܠܐ