Redigeringsskärmen kräver minst 450 pixlar av horisontellt utrymme. Vänligen rotera enheten eller använd en större skärm.

Surcofo Verbböjning ܣܘܪܥܳܦܐ
A: Regelbundna verb

1) Stam I
a) Presens basformen: G.7a/Preteritum basformen: G.8a

1. Transitiva verb 

(1) Med stamvokal /u/ ‍ܘ: grš ܓܪܫ I: goraš – grёšle “att dra” ܓܳܪܰܫ - ܓܪܷܫܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

goraš

ܓܳܪܰܫ

grёšle

ܓܪܷܫܠܶܗ

3. f.

guršo

ܓܘܪܫܐ

grёšla

ܓܪܷܫܠܰܗ

2. m.

guršat

ܓܘܪܫܰܬ

grёšlux

ܓܪܷܫܠܘܟ݂

2. f.

guršat

ܓܘܪܫܰܬ

grёšlax

ܓܪܷܫܠܰܟ݂

1. m.

gorašno

ܓܳܪܰܫܢܐ

grёšli

ܓܪܷܫܠܝ

1. f.

guršono

ܓܘܪܫܳܢܐ

grёšli

ܓܪܷܫܠܝ

Pl.

3.

gurši

ܓܘܪܫܝ

grёšše

ܓܪܷܫܫܶܗ

2.

guršitu

ܓܘܪܫܝܬܘ

grёšxu

ܓܪܷܫܟ݂ܘ

1.

guršina

ܓܘܪܫܝܢܰܐ

grёšlan

ܓܪܷܫܠܰܢ

 

(2) Med stamvokal /ё/ ܷ : rḥm ܪܚܡ I: roḥam - rḥёmle “att älska” ܪܳܚܰܡ - ܪܚܷܡܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

roḥam

ܪܳܚܰܡ

rḥëmle

ܪܚܷܡܠܶܗ

3. f.

rëḥmo

ܪܷܚܡܐ

rḥëmla

ܪܚܷܡܠܰܗ

2. m.

rëḥmat

ܪܷܚܡܰܬ

rḥëmlux

ܪܚܷܡܠܘܟ݂

2. f.

rëḥmat

ܪܷܚܡܰܬ

rḥëmlax

ܪܚܷܡܠܰܟ݂

1. m.

roḥamno

ܪܳܚܰܡܢܐ

rḥëmli

ܪܚܷܡܠܝ

 

1. f.

rëḥmono

ܪܷܚܡܳܢܐ

rḥëmli

ܪܚܷܡܠܝ

Pl.

3.

rëḥmi

ܪܷܚܡܝ

rḥëmme

ܪܚܷܡܡܶܗ

2.

rëḥmitu

ܪܷܚܡܝܬܘ

rḥëmxu

ܪܚܷܡܟ݂ܘ

1.

rëḥmina

ܪܷܚܡܝܢܰܐ

rḥëmlan

ܪܚܷܡܠܰܢ

  

2. Intransitiva verb

(3) dmx ܕܡܟ݂ I: domax – damёx “att sova” ܕܳܡܰܟ݂ - ܕܰܡܷܟ݂

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

domax

ܕܳܡܰܟ݂

damëx

ܕܰܡܷܟ݂

3. f.

dëmxo

ܕܷܡܟ݂ܐ

damixo

ܕܰܡܝܟ݂ܐ

2. m.

dëmxat

ܕܷܡܟ݂ܰܬ

damixat

ܕܰܡܝܟ݂ܰܬ

2. f.

dëmxat

ܕܷܡܟ݂ܰܬ

damixat

ܕܰܡܝܟ݂ܰܬ

1. m.

domaxno

ܕܳܡܰܟ݂ܢܐ

damëxno

ܕܰܡܷܟ݂ܢܐ

1. f.

dëmxono

ܕܷܡܟ݂ܳܢܐ

damixono

ܕܰܡܝܟ݂ܳܢܐ

Pl.

3.

dëmxi

ܕܷܡܟ݂ܝ

damixi

ܕܰܡܝܟ݂ܝ

2.

dëmxitu

ܕܷܡܟ݂ܝܬܘ

damixitu

ܕܰܡܝܟ݂ܝܬܘ

1.

dëmxina

ܕܷܡܟ݂ܝܢܰܐ

damixina

ܕܰܡܝܟ݂ܝܢܰܐ

 

b) Imperativ (G.16d)

 

Sg. graš ܓܪܰܫ             rḥam ܪܚܰܡ          dmax ܕܡܰܟ݂

Pl. grašu ܓܪܰܫܘ           rḥamu ܪܚܰܡܘ      dmaxu ܕܡܰܟ݂ܘ

 

c) Infinitiv (G.15c)

grošo ܓܪܳܫܐ

rḥomo ܪܚܳܡܐ

dmoxo ܕܡܳܟ݂ܐ

 

2) Stam II

a) Presens – Preteritum (G.13b)  

(4) ḥlq ܚܠܩ II: mḥalaq - mḥalaqle “att slänga, kasta bort” ܡܚܰܠܰܩ - ܡܚܰܠܰܩܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mḥalaq

ܡܚܰܠܰܩ

mḥalaqle

ܡܚܰܠܰܩܠܶܗ

3. f.

mḥalqo

ܡܚܰܠܩܳܐ

mḥalaqla

ܡܚܰܠܰܩܠܰܗ

2. m.

mḥalqat

ܡܚܰܠܩܰܬ

mḥalaqlux

ܡܚܰܠܰܩܠܘܟ݂

2. f.

mḥalqat

ܡܚܰܠܩܰܬ

mḥalaqlax

ܡܚܰܠܰܩܠܰܟ݂

1. m.

mḥalaqno

ܡܚܰܠܰܩܢܐ

mḥalaqli

ܡܚܰܠܰܩܠܝ

1. f.

mḥalqono

ܡܚܰܠܩܳܢܐ

mḥalaqli

ܡܚܰܠܰܩܠܝ

Pl.

3.

mḥalqi

ܡܚܰܠܩܝ

mḥalaqqe

ܡܚܰܠܰܩܩܶܗ

2.

mḥalqitu

ܡܚܰܠܩܝܬܘ

mḥalaqxu

ܡܚܰܠܰܩܟ݂ܘ

1.

mḥalqina

ܡܚܰܠܩܝܢܰܐ

mḥalaqlan

ܡܚܰܠܰܩܠܰܢ

 

Verb med första rotkonsonanten svag, som

yqr ܝܩܪ II: myaqar – myaqarle “att beundra” ܡܝܰܩܰܪ – ܡܝܰܩܰܪܠܶܗ och

wbx ܘܒܟ݂ II: mwabax – mwabaxle “att kritisera” ܡܘܰܒܰܟ݂ - ܡܘܰܒܰܟ݂ܠܶܗ

är böjda enligt ḥlq II.

 

b) Imperativ (G.16c)

Sg. mḥalaq ܡܚܰܠܰܩ

Pl. mḥalequ ܡܚܰܠܶܩܘ

 

c) Infinitiv (G.15b)

ḥeloqo ܚܶܠܳܩܐ

 

3) Stam III

a) Presens – Preteritum (G.13c)  

(5) ltm ܠܬܡ III (< lym ܠܝܡ < lmm ܠܡܡ): maltam – maltamle “ att samla” ܡܰܠܬܰܡ – ܡܰܠܬܰܡܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

maltam

ܡܰܠܬܰܡ

maltamle

ܡܰܠܬܰܡܠܶܗ

3. f.

maltmo

ܡܰܠܬܡܐ

maltamla

ܡܰܠܬܰܡܠܰܗ

2. m.

maltmat

ܡܰܠܬܡܰܬ

maltamlux

ܡܰܠܬܰܡܠܘܟ݂

2. f.

maltmat

ܡܰܠܬܡܰܬ

maltamlax

ܡܰܠܬܰܡܠܰܟ݂

1. m.

maltamno

ܡܰܠܬܰܡܢܐ

maltamli

ܡܰܠܬܰܡܠܝ

1. f.

maltmono

ܡܰܠܬܡܳܢܐ

maltamli

ܡܰܠܬܰܡܠܝ

Pl.

3.

maltmi

ܡܰܠܬܡܝ

maltamme

ܡܰܠܬܰܡܡܶܗ

2.

maltmitu

ܡܰܠܬܡܝܬܘ

maltamxu

ܡܰܠܬܰܡܟ݂ܘ

1.

maltmina

ܡܰܠܬܡܝܢܰܐ

maltamlan

ܡܰܠܬܰܡܠܰܢ

 

Presens varianter med ё/a  ܷ/ ܰ :

(6) šfc ܫܦܥ III: mašfac – mašfacle “att låta passera, att spendera (tid)” ܡܰܫܦܰܥ - ܡܰܫܦܰܥܠܶܗ

 

 

Presens - /ё/

Presens - /a/

Sg.

3. m.

mašfac

ܡܰܫܦܰܥ

mašfac

ܡܰܫܦܰܥ

3. f.

mašёfco

ܡܰܫܷܦܥܐ

mašafco

ܡܰܫܰܦܥܐ

2. m.

mašёfcat

ܡܰܫܷܦܥܰܬ

mašafcat

ܡܰܫܰܦܥܰܬ

2. f.

mašёfcat

ܡܰܫܷܦܥܰܬ

mašafcat

ܡܰܫܰܦܥܰܬ

1. m.

mašfacno

ܡܰܫܦܰܥܢܐ

mašfacno

ܡܰܫܦܰܥܢܐ

 

1. f.

mašёfcono

ܡܰܫܷܦܥܳܢܐ

mašafcono

ܡܰܫܰܦܥܳܢܐ

Pl.

3.

mašёfci

ܡܰܫܷܦܥܝ

mašafci

ܡܰܫܰܦܥܝ

2.

mašёfcitu

ܡܰܫܷܦܥܝܬܘ

mašafcitu

ܡܰܫܰܦܥܝܬܘ

1.

mašёfcina

ܡܰܫܷܦܥܝܢܰܐ

mašafcina

ܡܰܫܰܦܥܝܢܰܐ

 

b) Imperativ (G.16c)

Sg. maltam! ܡܰܠܬܰܡ                mašfac ܡܰܫܦܰܥ

Pl. maltemu! ܡܰܠܬܶܡܘ            mašfecu ܡܰܫܦܶܥܘ

  

c) Infinitiv (G.15b)

tёltimo ܬܷܠܬܝܡܐ

tëšfico ܬܷܫܦܝܥܐ

 

B: Oregelbundna verb

 

1) Stam I

a) Verb med första rotkonsonanten svag (G.15a2)

(7) ʾmr ܐܡܪ I: omar – mёrle “att säga” ܐܳܡܰܪ – ܡܷܪܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

omar

ܐܳܡܰܪ

mёrle

ܡܷܪܠܶܗ

3. f.

ёmmo

ܐܷܡܡܐ

mёrla

ܡܷܪܠܰܗ

2. m.

ёmmat

ܐܷܡܡܰܬ

mёrlux

ܡܷܪܠܘܟ݂

2. f.

ёmmat

ܐܷܡܡܰܬ

mёrlax

ܡܷܪܠܰܟ݂

1. m.

omarno

ܐܳܡܰܪܢܐ

mёrli

ܡܷܪܠܝ

1. f.

ёmmono

ܐܷܡܡܳܢܐ

mёrli

ܡܷܪܠܝ

Pl.

3.

ёmmi

ܐܷܡܡܝ

mёrre

ܡܷܪܪܶܗ

2.

ёmmitu

ܐܷܡܡܝܬܘ

mёrxu

ܡܷܪܟ݂ܘ

1.

ёmmina

ܐܷܡܡܝܢܐ

mёrlan

ܡܷܪܠܰܢ

 

Imperativ: mar! ܡܰܪ – maru! ܡܰܪܘ

Infinitiv: mamro ܡܰܡܪܐ

 

(8) ʾby/yhb  ܐܒܝ/ܝܗܒ  I: obe – hule “att ge” ܐܳܒܶܐ – ܗܘܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

obe

ܐܳܒܶܐ

hule

ܗܘܠܶܗ

3. f.

obo

ܐܳܒܐ

hula

ܗܘܠܰܗ

2. m.

obat

ܐܳܒܰܬ

hulux

ܗܘܠܘܟ݂

2. f.

obat

ܐܳܒܰܬ

hulax

ܗܘܠܰܟ݂

1. m.

obeno

ܐܳܒܶܢܐ

huli

ܗܘܠܝ

1. f.

obono

ܐܳܒܳܢܐ

huli

ܗܘܠܝ

Pl.

3.

obёn

ܐܳܒܷܢ

huwe

ܗܘܘܶܗ

2.

obitu

ܐܳܒܝܬܘ

huxu

ܗܘܟ݂ܘ

1.

obina

ܐܳܒܝܢܰܐ

hulan

ܗܘܠܰܢ

 

Imperativ: haw! ܗܰܘ – hawu! ܗܰܘܘ

Infinitiv: mahwo ܡܰܗܘܐ

 

(9) ʾxl ܐܟ݂ܠ I: oxal – xile “att äta“ ܐܳܟ݂ܰܠ - ܟ݂ܝܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

oxal

ܐܟ݂ܰܠ

xile

ܟ݂ܝܠܶܗ

3. f.

uxlo

ܐܘܟ݂ܠܐ

xila

ܟ݂ܝܠܰܗ

2. m.

uxlat

ܐܘܟ݂ܠܰܬ

xilux

ܟ݂ܝܠܘܟ݂

2. f.

uxlat

ܐܘܟ݂ܠܰܬ

xilax

ܟ݂ܝܠܰܟ݂

1. m.

oxalno

ܐܟ݂ܰܠܢܳܐ

xili

ܟ݂ܝܠܝ

1. f.

uxlono

ܐܘܟ݂ܠܳܢܳܐ

xili

ܟ݂ܝܠܝ

Pl.

3.

uxli

ܐܘܟ݂ܠܝ

xёlle

ܟ݂ܷܠܠܶܗ

2.

uxlitu

ܐܘܟ݂ܠܝܬܘ

xёlxu

ܟ݂ܷܠܟ݂ܘ

1.

uxlina

ܐܘܟ݂ܠܝܢܰܐ

xilan

ܟ݂ܝܠܰܢ

 

Imperativ: xul! ܟ݂ܘܠ – xulu! ܟ݂ܘܠܘ

Infinitiv: muklo ܡܘܟܠܐ

 

(10) ʾṯy ܐܬ݂ܝ I: oṯe - aṯi “att komma” ܐܳܬ݂ܶܐ – ܐܰܬ݂ܝ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

oṯe

ܐܳܬ݂ܶܐ

aṯi 

ܐܰܬ݂ܝ

3. f.

ёṯyo

ܐܷܬ݂ܝܐ

aṯyo

ܐܰܬ݂ܝܐ

2. m.

oṯat

ܐܳܬ݂ܰܬ

aṯat

ܐܰܬ݂ܰܬ

2. f.

ёṯyat

ܐܷܬ݂ܝܰܬ

aṯyat

ܐܰܬ݂ܝܰܬ

1. m.

oṯeno

ܐܳܬ݂ܶܢܐ

aṯino

ܐܰܬ݂ܝܢܐ

1. f.

ёṯyono

ܐܷܬ݂ܝܳܢܐ

aṯyono

ܐܰܬ݂ܝܳܢܐ

Pl.

3.

oṯёn

ܐܳܬ݂ܷܢ

aṯёn

ܐܰܬ݂ܷܢ

2.

oṯitu

ܐܳܬ݂ܝܬܘ

aṯitu

ܐܰܬ݂ܝܬܘ

1.

oṯina

ܐܳܬ݂ܝܢܰܐ

aṯina

ܐܰܬ݂ܝܢܰܐ

 

Imperativ: tux! ܬܘܟ݂ – tax! ܬܰܟ݂ – toxu! ܬܳܟ݂ܘ

Infinitiv: maṯyo ܡܰܬ݂ܝܐ

 

(11) ʾzy/ʾzl ܐܙܝ/ܐܙܠ I: ëzze – azze “att gå” ܐܷܙܙܗ – ܐܰܙܙܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

ёzze

ܐܷܙܙ݂ܶܗ

azze

ܐܰܙܙ݂ܶܗ

3. f.

ёzza

ܐܷܙܙܰܗ

azza

ܐܰܙܙܰܗ

2. m.

ёzzux

ܐܷܙܙܘܟ݂

azzux

ܐܰܙܙܘܟ݂

2. f.

ёzzax

ܐܷܙܙܰܟ݂

azzax

ܐܰܙܙܰܟ݂

1. m.

ёzzi

ܐܷܙܙܝ

azzi

ܐܰܙܙܝ

1. f.

ёzzi

ܐܷܙܙܝ

azzi

ܐܰܙܙܝ

Pl.

3.

ёzzёn

ܐܷܙܙܷܢ

azzёn

ܐܰܙܙܷܢ

2.

ёzzoxu

ܐܷܙܙܳܟ݂ܘ

azzoxu

ܐܰܙܙܳܟ݂ܘ

1.

ёzzan

ܐܷܙܙܰܢ

azzan

ܐܰܙܙܰܢ

 

Imperativ: zux! ܙܘܟ݂ – zax! ܙܰܟ݂ zoxu! ܙܳܟ݂ܘ

Infinitiv: mazlo ܡܰܙܠܐ

 

(12) ʾbc ܐܒܥ I (< bcy ܒܥܝ): obac – abёc “att vilja” ܐܳܒܰܥ – ܐܰܒܷܥ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

obac

ܐܳܒܰܥ

abёc

ܐܰܒܷܥ

3. f.

ёbco

ܐܷܒܥܐ

abico

ܐܰܒܝܥܐ

2. m.

ёbcat

ܐܷܒܥܰܬ

abicat

ܐܰܒܝܥܰܬ

2. f.

ёbcat

ܐܷܒܥܰܬ

abicat

ܐܰܒܝܥܰܬ

1. m.

obacno

ܐܳܒܰܥܢܐ

abёcno

ܐܰܒܷܥܢܐ

1. f.

ёbcono

ܐܷܒܥܳܢܐ

abicono

ܐܰܒܝܥܳܢܐ

Pl.

3.

ёbci

ܐܷܒܥܝ

abici

ܐܰܒܝܥܝ

2.

ёbcitu

ܐܷܒܥܝܬܘ

abicitu

ܐܰܒܝܥܝܬܘ

1.

ёbcina

ܐܷܒܥܝܢܰܐ

abicina

ܐܰܒܝܥܝܢܰܐ

 

Imperativ: ibac! ܐܝܒܰܥ – ibacu! ܐܝܒܰܥܘ

Infinitiv: iboco ܐܝܒܳܥܐ

 

(13) ʾḏc ܐܕ݂ܥ I (< ydʿ ܝܕ݂ܥ): oḏac – aḏёc “att veta” ܐܳܕ݂ܰܥ – ܐܰܕ݂ܷܥ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

oḏac

ܐܳܕ݂ܰܥ

aḏёc

ܐܰܕ݂ܷܥ

3. f.

ёḏco

ܐܷܕ݂ܥܐ

aḏico

ܐܰܕ݂ܝܥܐ

2. m.

ёḏcat

ܐܷܕ݂ܥܰܬ

aḏicat

ܐܰܕ݂ܝܥܰܬ

2. f.

ёḏcat

ܐܷܕ݂ܥܰܬ

aḏicat

ܐܰܕ݂ܝܥܰܬ

1. m.

oḏacno

ܐܳܕ݂ܰܥܢܐ

aḏёcno

ܐܰܕ݂ܷܥܢܐ

1. f.

ёḏcono

ܐܷܕ݂ܥܳܢܐ

aḏicono

ܐܰܕ݂ܝܥܳܢܐ

Pl.

3.

ёḏci

ܐܷܕ݂ܥܝ

aḏici

ܐܰܕ݂ܝܥܝ

2.

ёḏcitu

ܐܷܕ݂ܥܝܬܘ

aḏicitu

ܐܰܕ݂ܝܥܝܬܘ

1.

ёḏcina

ܐܷܕ݂ܥܝܢܰܐ

aḏicina

ܐܰܕ݂ܝܥܝܢܰܐ

 

Imperativ: iḏac! ܐܝܕ݂ܰܥ – iḏacu! ܐܝܕ݂ܰܥܘ

Infinitiv: maḏco ܡܰܕ݂ܥܐ

 

 

b) Verb med andra rotkonsonanten svag (G.15a3)

1. Transitiva verb med /y/ ܝ som andra rotkonsonant:

(14) sym ܣܝܡ I: soyam – sёmle “att göra” ܣܳܝܰܡ – ܣܷܡܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

soyam

ܣܳܝܰܡ

sёmle

ܣܷܡܠܶܗ

3. f.

saymo

ܣܰܝܡܐ

sёmla

ܣܷܡܠܰܗ

2. m.

saymat

ܣܰܝܡܰܬ

sёmlux

ܣܷܡܠܘܟ݂

2. f.

saymat

ܣܰܝܡܰܬ

sёmlax

ܣܷܡܠܰܟ݂

1. m.

soyamno

ܣܳܝܰܡܢܐ

sёmli

ܣܷܡܠܝ

1. f.

saymono

ܣܰܝܡܳܢܐ

sёmli

ܣܷܡܠܝ

Pl.

3.

saymi

ܣܰܝܡܝ

sёmme

ܣܷܡܡܶܗ

2.

saymitu

ܣܰܝܡܝܬܘ

sёmxu

ܣܷܡܟ݂ܘ

1.

saymina

ܣܰܝܡܝܢܰܐ

sёmlan

ܣܷܡܠܰܢ

 

Imperativ: sёm! ܣܷܡ – sumu! ܣܘܡܘ

Infinitiv: syomo ܣܝܳܡܐ

 

2. Intransitiva verb med /y/ ܝ som andra rotkonsonant:

(15) ṭyr ܛܝܪ I: ṭoyar - ṭayёr “att flyga” ܛܳܝܰܪ – ܛܰܝܷܪ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

ṭoyar

ܛܳܝܰܪ

ṭayёr

ܛܰܝܷܪ

3. f.

ṭayro

ܛܰܝܪܐ

ṭayiro

ܛܰܝܝܪܐ

2. m.

ṭayrat

ܛܰܝܪܰܬ

ṭayirat

ܛܰܝܝܪܰܬ

2. f.

ṭayrat

ܛܰܝܪܰܬ

ṭayirat

ܛܰܝܝܪܰܬ

1. m.

ṭoyarno

ܛܳܝܰܪܢܐ

ṭayёrno

ܛܰܝܷܪܢܐ

1. f.

ṭayrono

ܛܰܝܪܳܢܐ

ṭayirono

ܛܰܝܝܪܳܢܐ

Pl.

3.

ṭayri

ܛܰܝܪܝ

ṭayiri

ܛܰܝܝܪܝ

2.

ṭayritu

ܛܰܝܪܝܬܘ

ṭayiritu

ܛܰܝܝܪܝܬܘ

1.

ṭayrina

ܛܰܝܪܝܢܰܐ

ṭayirina

ܛܰܝܝܪܝܢܰܐ

 

Imperativ: ṭyar! ܛܝܰܪ – ṭyaru! ܛܝܰܪܘ

Infinitiv: ṭyoro ܛܝܳܪܐ

 

3. Transitiva verb med /w/ ܘ som andra rotkonsonant:

(16) twr ܬܘܪ (< tbr ܬܒܪ) I: towar – twёrle “att slå, ha sönder” ܬܳܘܰܪ – ܬܘܷܪܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

towar

ܬܳܘܰܪ

twёrle

ܬܘܷܪܠܶܗ

3. f.

tawro

ܬܰܘܪܐ

twёrla

ܬܘܷܪܠܰܗ

2. m.

tawrat

ܬܰܘܪܰܬ

twёrlux

ܬܘܷܪܠܘܟ݂

2. f.

tawrat

ܬܰܘܪܰܬ

twёrlax

ܬܘܷܪܠܰܟ݂

1. m.

towarno

ܬܳܘܰܪܢܐ

twёrli

ܬܘܷܪܠܝ

1. f.

tawrono

ܬܰܘܪܳܢܐ

twёrli

ܬܘܷܪܠܝ

Pl.

3.

tawri

ܬܰܘܪܝ

twёrre

ܬܘܷܪܪܶܗ

2.

tawritu

ܬܰܘܪܝܬܘ

twёrxu

ܬܘܷܪܟ݂ܘ

1.

tawrina

ܬܰܘܪܝܢܐ

twёrlan

ܬܘܷܪܠܰܢ

 

Imperativ: twar! ܬܘܰܪ – twaru! ܬܘܰܪܘ

Infinitiv: tworo ܬܘܳܪܐ

 

4. Intransitiva verb med /w/ ܘ som andra rotkonsonant:

(17) swc ܣܘܥ (ܣܒܥ) I: sowac – sawёc “att vara mätt” ܣܳܘܰܥ - ܣܰܘܷܥ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

sowac

ܣܳܘܰܥ

sawёc

ܣܰܘܷܥ

3. f.

sawco

ܣܰܘܥܐ

sawico

ܣܰܘܝܥܐ

2. m.

sawcat

ܣܰܘܥܰܬ

sawicat

ܣܰܘܝܥܰܬ

2. f.

sawcat

ܣܰܘܥܰܬ

sawicat

ܣܰܘܝܥܰܬ

1. m.

sowacno

ܣܳܘܰܥܢܐ

sawёcno

ܣܰܘܷܥܢܐ

1. f.

sawcono

ܣܰܘܥܳܢܐ

sawicono

ܣܰܘܝܥܳܢܐ

Pl.

3.

sawci

ܣܰܘܥܝ

sawici

ܣܰܘܝܥܝ

2.

sawcitu

ܣܰܘܥܝܬܘ

sawicitu

ܣܰܘܝܥܝܬܘ

1.

sawcina

ܣܰܘܥܝܢܰܐ

sawicina

ܣܰܘܝܥܝܢܰܐ

 

Imperativ: swac! ܣܘܰܥ – swacu! ܣܘܰܥܘ

Infinitiv: swoco ܣܘܳܥܐ

 

c) Verb med tredje rotkonsonanten svag (G.16a)

1. Transitiva verb med /y/ ܝ:

(18) ḥzy ܚܙܝ I: ḥoze - ḥzele “att se” ܚܳܙܶܐ - ܚܙܶܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

ḥoze

ܚܳܙܶܐ

ḥzele

ܚܙܶܠܶܗ

3. f.

ḥёzyo

ܚܷܙܝܐ

ḥzela

ܚܙܶܠܰܗ

2. m.

ḥozat

ܚܳܙܰܬ

ḥzelux

ܚܙܶܠܘܟ݂

2. f.

ḥёzyat

ܚܷܙܝܰܬ

ḥzelax

ܚܙܶܠܰܟ݂

1. m.

ḥozeno

ܚܳܙܶܢܐ

ḥzeli

ܚܙܶܠܝ

1. f.

ḥёzyono

ܚܷܙܝܳܢܐ

ḥzeli

ܚܙܶܠܝ

Pl.

3.

ḥozёn

ܚܳܙܷܢ

ḥzalle

ܚܙܰܠܠܶܗ

2.

ḥozitu

ܚܳܙܝܬܘ

ḥzalxu

ܚܙܰܠܟ݂ܘ

1.

ḥozina

ܚܳܙܝܢܰܐ

ḥzelan

ܚܙܶܠܰܢ

 

Imperativ: ḥzay! ܚܙܰܝ – ḥzayu! ܚܙܰܝܘ

Infinitiv: ḥzoyo ܚܙܳܝܐ

 

2. Intransitiva verb med/y/ ܝ:

(19) smy ܣܡܝ I: some - sami “att vara, bliva blind” ܣܳܡܶܐ – ܣܰܡܝ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

some

ܣܳܡܶܐ

sami

ܣܰܡܝ

3. f.

sёmyo

ܣܷܡܝܐ

samyo

ܣܰܡܝܐ

2. m.

somat

ܣܳܡܰܬ

samat

ܣܰܡܰܬ

2. f.

sёmyat

ܣܷܡܝܰܬ

samyat

ܣܰܡܝܰܬ

1. m.

someno

ܣܳܡܶܢܐ

samino

ܣܰܡܝܢܐ

1. f.

sёmyono

ܣܷܡܝܳܢܐ

samyono

ܣܰܡܝܳܢܐ

Pl.

3.

somёn

ܣܳܡܷܢ

samёn

ܣܰܡܷܢ

2.

somitu

ܣܳܡܝܬܘ

samitu

ܣܰܡܝܬܘ

1.

somina

ܣܳܡܝܢܰܐ

samina

ܣܰܡܝܢܰܐ

 

Imperativ: smay! ܣܡܰܝ – smayu! ܣܡܰܝܘ

Infinitiv: smoyo ܣܡܳܝܐ

 

3. Transitiva verb med /w/ ܘ:

(20) kṯw ܟܬ݂ܘ (ܟܬܒ) I: koṯaw - kṯule “att skriva” ܟܳܬ݂ܰܘ - ܟܬ݂ܘܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

koṯaw

ܟܳܬ݂ܰܘ

kṯule

ܟܬ݂ܘܠܶܗ

3. f.

kёṯwo

ܟܷܬ݂ܘܐ

kṯula

ܟܬ݂ܘܠܰܗ

2. m.

kёṯwat

ܟܷܬ݂ܘܰܬ

kṯulux

ܟܬ݂ܘܠܘܟ݂

2. f.

kёṯwat

ܟܷܬ݂ܘܰܬ

kṯulax

ܟܬ݂ܘܠܰܟ݂

1. m.

koṯawno

ܟܳܬ݂ܰܘܢܐ

kṯuli

ܟܬ݂ܘܠܝ

1. f.

kёṯwono

ܟܷܬ݂ܘܳܢܐ

kṯuli

ܟܬ݂ܘܠܝ

Pl.

3.

kёṯwi

ܟܷܬ݂ܘܝ

kṯuwe

ܟܬ݂ܘܘܶܗ

2.

kёṯwitu

ܟܷܬ݂ܘܝܬܘ

kṯuxu

ܟܬ݂ܘܟ݂ܘ

1.

kёṯwina

ܟܷܬ݂ܘܝܢܰܐ

kṯulan

ܟܬ݂ܘܠܰܢ

 

Imperativ: kṯaw! ܟܬ݂ܰܘ – kṯawu! ܟܬ݂ܰܘܘ

Infinitiv: kṯowo ܟܬ݂ܳܘܐ

 

4. Intransitiva verb med /w/ ܘ:

(21) ytw ܝܬܘ I: yotaw - yatu “att sitta” ܝܳܬܰܘ - ܝܰܬܘ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

yotaw

ܝܳܬܰܘ

yatu

ܝܰܬܘ

3. f.

yёtwo

ܝܷܬܘܐ

yatiwo

ܝܰܬܝܘܐ

2. m.

yёtwat

ܝܷܬܘܰܬ

yatiwat

ܝܰܬܝܘܰܬ

2. f.

yёtwat

ܝܷܬܘܰܬ

yatiwat

ܝܰܬܝܘܰܬ

1. m.

yotawno

ܝܳܬܰܘܢܐ

yatuno

ܝܰܬܘܢܐ

1. f.

yёtwono

ܝܷܬܘܳܢܐ

yatiwono

ܝܰܬܝܘܳܢܐ

Pl.

3.

yёtwi

ܝܷܬܘܝ

yatiwi

ܝܰܬܝܘܝ

2.

yёtwitu

ܝܷܬܘܝܬܘ

yatiwitu

ܝܰܬܝܘܝܬܘ

1.

yёtwina

ܝܷܬܘܝܢܐ

yatiwina

ܝܰܬܝܘܝܢܐ

 

Imperativ: itaw! ܐܝܬܰܘ – itawu! ܐܝܬܰܘܘ

Infinitiv: itowo ܐܝܬܳܘܐ

 

d) Verb med /l/ ܠ‍ som tredje rotkonsonant (G.16b)

Regelbundna, förutom preteritum av transitiva verb:

(22) šql ܫܩܠ I: šoqal – šqile “att köpa” ܫܳܩܰܠ - ܫܩܝܠܶܗ

  Singular Plural
3. m. šqile ܫܩܝܠܶܗ šqëlle ܫܩܷܠܠܶܗ
3. f. šqila ܫܩܝܠܰܗ
2. m. šqilux ܫܩܝܠܘܟ݂ šqëlxu ܫܩܷܠܟ݂ܘ
2. f. šqilax ܫܩܝܠܰܟ݂
1. šqili ܫܩܝܠܝ šqilan ܫܩܝܠܰܢ

  

2) Stam II

a) Verb med första och andra rotkonsonanterna svaga är regelbundna

b) Verb med tredje rotkonsonanten svag

(23) šry ܫܪܝ II: mšare – mšarele “att börja” ܡܫܰܪܶܐ - ܡܫܰܪܶܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mšare

ܡܫܰܪܶܐ

mšarele

ܡܫܰܪܶܠܶܗ

3. f.

mšaryo

ܡܫܰܪܝܐ

mšarela

ܡܫܰܪܶܠܰܗ

2. m.

mšarat

ܡܫܰܪܰܬ

mšarelux

ܡܫܰܪܶܠܘܟ݂

2. f.

mšaryat

ܡܫܰܪܝܰܬ

mšarelax

ܡܫܰܪܶܠܰܟ݂

1. m.

mšareno

ܡܫܰܪܶܢܐ

mšareli

ܡܫܰܪܶܠܝ

1. f.

mšaryono

ܡܫܰܪܝܳܢܐ

mšareli

ܡܫܰܪܶܠܝ

Pl.

3.

mšarёn

ܡܫܰܪܷܢ

mšaralle

ܡܫܰܪܰܠܠܶܗ

2.

mšaritu

ܡܫܰܪܝܬܘ

mšaralxu

ܡܫܰܪܰܠܟ݂ܘ

1.

mšarina

ܡܫܰܪܝܢܰܐ

mšarelan

ܡܫܰܪܶܠܰܢ

 

Imperativ: mšari! ܡܫܰܪܝ – mšareyu! ܡܫܰܪܶܝܘ

Infinitiv: šeroyo ܫܶܪܳܝܐ

 

c) Verb med /l/ ܠ‍ som tredje rotkonsonant

(24) šyl ܫܝܠ II: mšayal – mšayele “att fråga” ܡܫܰܝܰܠ - ܡܫܰܝܶܠܶܗ

  Singular Plural
3. m. mšayele ܡܫܰܝܶܠܶܗ mšayalle ܡܫܰܝܰܠܠܶܗ
3. f. mšayela ܡܫܰܝܶܠܰܗ
2. m. mšayelux ܡܫܰܝܶܠܘܟ݂ mšayalxu ܡܫܰܝܰܠܟ݂ܘ
2. f. mšayelax ܡܫܰܝܶܠܰܟ݂
1. mšayeli ܡܫܰܝܶܠܝ mšayelan ܡܫܰܝܶܠܰܢ

 

Imperativ: mšayal! ܡܫܰܝܰܠ – mšayelu! ܡܫܰܝܶܠܘ

Infinitiv: šeyolo ܫܶܝܳܠܐ

 

 

3) Stam III

a) Verb med första rotkonsonanten svag

(25) ylf ܝܠܦ III mawlaf – mawlafle “att undervisa, lära ut” ܡܰܘܠܰܦ - ܡܰܘܠܰܦܠܶܗ

Typ 1, med diftong:

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mawlaf

ܡܰܘܠܰܦ

mawlafle

ܡܰܘܠܰܦܠܶܗ

3. f.

mawlfo

ܡܰܘܠܦܐ

mawlafla

ܡܰܘܠܰܦܠܰܗ

2. m.

mawlfat

ܡܰܘܠܦܰܬ

mawlaflux

ܡܰܘܠܰܦܠܘܟ݂

2. f.

mawlfat

ܡܰܘܠܦܰܬ

mawlaflax

ܡܰܘܠܰܦܠܰܟ݂

1. m.

mawlafno

ܡܰܘܠܰܦܢܐ

mawlafli

ܡܰܘܠܰܦܠܝ

1. f.

mawlfono

ܡܰܘܠܦܳܢܐ

mawlafli

ܡܰܘܠܰܦܠܝ

Pl.

3.

mawlfi

ܡܰܘܠܦܝ

mawlaffe

ܡܰܘܠܰܦܦܶܗ

2.

mawlfitu

ܡܰܘܠܦܝܬܘ

mawlafxu

ܡܰܘܠܰܦܟ݂ܘ

1.

mawlfina

ܡܰܘܠܦܝܢܰܐ

mawlaflan

ܡܰܘܠܰܦܠܰܢ

 

Imperativ: mawlaf! ܡܰܘܠܰܦ – mawlefu! ܡܰܘܠܶܦܘ

Infinitiv: tawlifo ܬܰܘܠܝܦܐ

 

Typ 2, med monoftong:

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

molaf

ܡܳܠܰܦ

molafle

ܡܳܠܰܦܠܶܗ

3. f.

mëlfo

ܡܷܠܦܳܐ

molafla

ܡܳܠܰܦܠܰܗ

2. m.

mëlfat

ܡܷܠܦܰܬ

molaflux

ܡܳܠܰܦܠܘܟ݂

2. f.

mëlfat

ܡܷܠܦܰܬ

molaflax

ܡܳܠܰܦܠܰܟ݂

1. m.

molafno

ܡܳܠܰܦܢܐ

molafli

ܡܳܠܰܦܠܝ

1. f.

mëlfono

ܡܷܠܦܳܢܐ

molafli

ܡܳܠܰܦܠܝ

Pl.

3.

mëlfi

ܡܷܠܦܝ

molaffe

ܡܳܠܰܦܦܶܗ

2.

mëlfitu

ܡܷܠܦܝܬܘ

molafxu

ܡܳܠܰܦܟ݂ܘ

1.

mëlfina

ܡܷܠܦܝܢܰܐ

molaflan

ܡܳܠܰܦܠܰܢ

 

Imperativ: molaf! ܡܳܠܰܦ – molefu! ܡܳܠܶܦܘ

Infinitiv: telifo ܬܶܠܝܦܐ

 

b) Verb med /y/ ܝ som andra rotkonsonant

(26) sym ܣܝܡ III masёm – masёmle “att låta göra” ܡܰܣܷܡ - ܡܰܣܝܡܐ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

masёm

ܡܰܣܷܡ

masёmle

ܡܰܣܷܡܠܶܗ

3. f.

masimo

ܡܰܣܝܡܐ

masёmla

ܡܰܣܷܡܠܰܗ

2. m.

masimat

ܡܰܣܝܡܰܬ

masёmlux

ܡܰܣܷܡܠܘܟ݂

2. f.

masimat

ܡܰܣܝܡܰܬ

masёmlax

ܡܰܣܷܡܠܰܟ݂

1. m.

masёmno

ܡܰܣܷܡܢܐ

masёmli

ܡܰܣܷܡܠܝ

1. f.

masimono

ܡܰܣܝܡܳܢܐ

masёmli

ܡܰܣܷܡܠܝ

Pl.

3.

masimi

ܡܰܣܝܡܝ

masёmme

ܡܰܣܷܡܡܶܗ

2.

masimitu

ܡܰܣܝܡܝܬܘ

masёmxu

ܡܰܣܷܡܟ݂ܘ

1.

masimina

ܡܰܣܝܡܝܢܰܐ

masёmlan

ܡܰܣܷܡܠܰܢ

 

Imperativ: masёm! ܡܰܣܷܡ – masimu! ܡܰܣܝܡܘ

Infinitiv: tesimo ܬܶܣܝܡܐ

 

c) Verb med tredje rotkonsonanten svag

(27) ḥky ܚܟܝ III maḥke - maḥkele “att berätta” ܡܰܚܟܶܐ - ܡܰܚܟܶܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

maḥke

ܡܰܚܟܶܐ

maḥkele

ܡܰܚܟܶܠܶܗ

3. f.

maḥkyo

ܡܰܚܟܝܐ

maḥkela

ܡܰܚܟܶܠܰܗ

2. m.

maḥkat

ܡܰܚܟܰܬ

maḥkelux

ܡܰܚܟܶܠܘܟ݂

2. f.

maḥkyat

ܡܰܚܟܝܰܬ

maḥkelax

ܡܰܚܟܶܠܰܟ݂

1. m.

maḥkeno

ܡܰܚܟܶܢܐ

maḥkeli

ܡܰܚܟܶܠܝ

1. f.

maḥkyono

ܡܰܚܟܝܳܢܐ

maḥkeli

ܡܰܚܟܶܠܝ

Pl.

3.

maḥkёn

ܡܰܚܟܷܢ

maḥkalle

ܡܰܚܟܰܠܠܶܗ

2.

maḥkitu

ܡܰܚܟܝܬܘ

maḥkalxu

ܡܰܚܟܰܠܟ݂ܘ

1.

maḥkina

ܡܰܚܟܝܢܰܐ

maḥkelan

ܡܰܚܟܶܠܰܢ

 

Imperativ: maḥki! ܡܰܚܟܝ – maḥkeyu! ܡܰܚܟܶܝܘ

Infinitiv: tёḥkiyo ܬܷܚܟܝـܝܐ

 

 

4) Verb med fyra rotkonsonanter

(28) tlfn I ܬܠܦܢ : mtalfan – mtalfanle “att telefonera, ringa” ܡܬܰܠܦܰܢ - ܡܬܰܠܦܰܢܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mtalfan

ܡܬܰܠܦܰܢ

mtalfanle

ܡܬܰܠܦܰܢܠܶܗ

3. f.

mtalfno

ܡܬܰܠܦܢܐ

mtalfanla

ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܗ

2. m.

mtalfnat

ܡܬܰܠܦܢܰܬ

mtalfanlux

ܡܬܰܠܦܰܢܠܘܟ݂

2. f.

mtalfnat

ܡܬܰܠܦܢܰܬ

mtalfanlax

ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܟ݂

1. m.

mtalfanno

ܡܬܰܠܦܰܢܢܐ

mtalfanli

ܡܬܰܠܦܰܢܠܝ

1. f.

mtalfnono

ܡܬܰܠܦܢܳܢܐ

mtalfanli

ܡܬܰܠܦܰܢܠܝ

Pl.

3.

mtalfni

ܡܬܰܠܦܢܝ

mtalfanne

ܡܬܰܠܦܰܢܢܶܗ

2.

mtalfnitu

ܡܬܰܠܦܢܝܬܘ

mtalfanxu

ܡܬܰܠܦܰܢܟ݂ܘ

1.

mtalfnina

ܡܬܰܠܦܢܝܢܰܐ

mtalfanlan

ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܢ

 

Imperativ: mtalfan! ܡܬܰܠܦܰܢ – mtalfenu! ܡܬܰܠܦܶܢܘ

Infinitiv: tёlfono ܬܷܠܦܳܢܐ

  

 

5) Oregelbundna verb med fyra eller fler rotkonsonanter

(29) štcy I ܫܬܥܝ (< šcy ܫܥܝ): mёštace – mёštacele “att spela, leka” ܡܷܫܬܰܥܶܐ – ܡܷܫܬܰܥܶܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mёštace

ܡܷܫܬܰܥܶܐ

mёštacele

ܡܷܫܬܰܥܶܠܗ

3. f.

mёštacyo

ܡܷܫܬܰܥܝܐ

mёštacela

ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܗ

2. m.

mёštacat

ܡܷܫܬܰܥܰܬ

mёštacelux

ܡܷܫܬܰܥܶܠܘܟ݂

2. f.

mёštacyat

ܡܷܫܬܰܥܝܰܬ

mёštacelax

ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܟ݂

1. m.

mёštaceno

ܡܷܫܬܰܥܶܢܐ

mёštaceli

ܡܷܫܬܰܥܶܠܝ

1. f.

mёštacyono

ܡܷܫܬܰܥܝܳܢܐ

mёštaceli

ܡܷܫܬܰܥܶܠܝ

Pl.

3.

mёštacёn

ܡܷܫܬܰܥܷܢ

mёštacalle

ܡܷܫܬܰܥܰܠܠܶܗ

2.

mёštacitu

ܡܷܫܬܰܥܝܬܘ

mёštacalxu

ܡܷܫܬܰܥܰܠܟ݂ܘ

1.

mёštacina

ܡܷܫܬܰܥܝܢܰܐ

mёštacelan

ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܢ

 

Imperativ: mёštaci! ܡܷܫܬܰܥܝ – mёštaceyu! ܡܷܫܬܰܥܶܝܘ

Infinitiv: tёštecёnyo ܬܷܫܬܶܥܷܢܝܐ

 

(30) štbhr I ܫܬܒܗܪ (< šbhr ܫܒܗܪ): mёštabhar - mёštabharle “att vara stolt” ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ - ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mёštabhar

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ

mёštabharle

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܶܗ

3. f.

mёštabhro

ܡܷܫܬܰܒܗܪܐ

mёštabharla

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܗ

2. m.

mёštabhrat

ܡܷܫܬܰܒܗܪܰܬ

mёštabharlux

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܘܟ݂

2. f.

mёštabhrat

ܡܷܫܬܰܒܗܪܰܬ

mёštabharlax

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܟ݂

1. m.

mёštabharno

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܢܐ

mёštabharli

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܝ

1. f.

mёštabhrono

ܡܷܫܬܰܒܗܪܳܢܐ

mёštabharli

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܝ

Pl.

3.

mёštabhri

ܡܷܫܬܰܒܗܪܝ

mёštabharre

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܪܶܗ

2.

mёštabhritu

ܡܷܫܬܰܒܗܪܝܬܘ

mёštabharxu

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܟ݂ܘ

1.

mёštabhrina

ܡܷܫܬܰܒܗܪܝܢܰܐ

mёštabharlan

ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܢ

 

Imperativ: mёštabhar! ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ – mёštabheru! ܡܷܫܬܰܒܗܶܪܘ

Infinitiv: šёbhoro ܫܷܒܗܳܪܐ

 

(31) stcml ܣܬܥܡܠ (< cml ܥܡܠ): mёstacmal – mёstacmele  “att använda” ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ - ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܶܗ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mёstacmal

ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ

mёstacmele

ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܶܗ

3. f.

mёstacmlo

ܡܷܣܬܰܥܡܠܐ

mёstacmela

ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܗ

2. m.

mёstacmlat

ܡܷܣܬܰܥܡܠܰܬ

mёstacmelux

ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܘܟ݂

2. f.

mёstacmlat

ܡܷܣܬܰܥܡܠܰܬ

mёstacmelax

ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܟ݂

1. m.

mёstacmalno

ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܢܐ

mёstacmeli

ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܝ

1. f.

mёstacmlono

ܡܷܣܬܰܥܡܠܳܢܐ

mёstacmeli

ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܝ

Pl.

3.

mёstacmli

ܡܷܣܬܰܥܡܠܝ

mёstacmalle

ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܠܶܗ

2.

mёstacmlitu

ܡܷܣܬܰܥܡܠܝܬܘ

mёstacmalxu

ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܟ݂ܘ

1.

mёstacmlina

ܡܷܣܬܰܥܡܠܝܢܰܐ

mёstacmelan

ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܢ

Imperativ: mёstacmal! ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ – mёstacmelu! ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܘ

Infinitiv: stëcmolo ܣܬܷܥܡܳܠܐ

 

C: Passiva verb

1) Regelbundna verb

a) Stam Ip

 (32) fhm ܦܗܡ Ip: fhim – mёfham “att vara förstådd” ܦܗܝܡ - ܡܷܦܗܰܡ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mëfham

ܡܷܦܗܰܡ

fhim

ܦܗܝܡ

3. f.

mëfhomo

ܡܷܦܗܳܡܐ

fhimo

ܦܗܝܡܐ

2. m.

mëfhomat

ܡܷܦܗܳܡܰܬ

fhimat

ܦܗܝܡܰܬ

2. f.

mëfhomat

ܡܷܦܗܳܡܰܬ

fhimat

ܦܗܝܡܰܬ

1. m.

mëfhamno

ܡܷܦܗܰܡܢܐ

fhëmno

ܦܗܷܡܢܐ

1. f.

mëfhomono

ܡܷܦܗܳܡܳܢܐ

fhimono

ܦܗܝܡܳܢܐ

Pl.

3.

mëfhomi

ܡܷܦܗܳܡܝ

fhimi

ܦܗܝܡܝ

2.

mëfhomitu

ܡܷܦܗܳܡܝܬܘ

fhimitu

ܦܗܝܡܝܬܘ

1.

mëfhomina

ܡܷܦܗܳܡܝܢܰܐ

fhimina

ܦܗܝܡܝܢܰܐ

 

Imperativ: mëfham! ܡܷܦܗܰܡ – mëfhemu! ܡܷܦܗܶܡܘ

 

b) Stam IIp

(33) zbn ܙܒܢ IIp mizaban – mzaban “att vara såld” ܡܝܙܰܒܰܢ - ܡܙܰܒܰܢ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mizaban

ܡܝܙܰܒܰܢ

mzaban

ܡܙܰܒܰܢ

3. f.

mizabno

ܡܝܙܰܒܢܐ

mzabno

ܡܙܰܒܢܐ

2. m.

mizabnat

ܡܝܙܰܒܢܰܬ

mzabnat

ܡܙܰܒܢܰܬ

2. f.

mizabnat

ܡܝܙܰܒܢܰܬ

mzabnat

ܡܙܰܒܢܰܬ

1. m.

mizabanno

ܡܝܙܰܒܰܢܢܐ

mzabanno

ܡܙܰܒܰܢܢܐ

1. f.

mizabnono

ܡܝܙܰܒܢܳܢܐ

mzabnono

ܡܙܰܒܢܳܢܐ

Pl.

3.

mizabni

ܡܝܙܰܒܢܝ

mzabni

ܡܙܰܒܢܝ

2.

mizabnitu

ܡܝܙܰܒܢܝܬܘ

mzabnitu

ܡܙܰܒܢܝܬܘ

1.

mizabnina

ܡܝܙܰܒܢܝܢܰܐ

mzabnina

ܡܙܰܒܢܝܢܰܐ

 

Imperativ: mizaban! ܡܝܙܰܒܰܢ – mizabenu! ܡܝܙܰܒܶܢܘ

  

c) Stam IIIp

(34) ltm ܠܬܡ IIIp mitaltam – mtaltam “att vara samlad” ܡܝܬܰܠܬܰܡ - ܡܬܰܠܬܰܡ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mitaltam

ܡܝܬܰܠܬܰܡ

mtaltam

ܡܬܰܠܬܰܡ

3. f.

mitaltmo

ܡܝܬܰܠܬܡܐ

mtaltmo

ܡܬܰܠܬܡܳܐ

2. m.

mitaltmat

ܡܝܬܰܠܬܡܰܬ

mtaltmat

ܡܬܰܠܬܡܰܬ݁

2. f.

mitaltmat

ܡܝܬܰܠܬܡܰܬ

mtaltmat

ܡܬܰܠܬܡܰܬ݁

1. m.

mitaltamno

ܡܝܬܰܠܬܰܡܢܐ

mtaltamno

ܡܬܰܠܬܰܡܢܐ

1. f.

mitaltmono

ܡܝܬܰܠܬܡܳܢܐ

mtaltmono

ܡܬܰܠܬܡܳܢܐ

Pl.

3.

mitaltmi

ܡܝܬܰܠܬܡܝ

mtaltmi

ܡܬܰܠܬܡܝ

2.

mitaltmitu

ܡܝܬܰܠܬܡܝܬܘ

mtaltmitu

ܡܬܰܠܬܡܝܬ݁ܘ

1.

mitaltmina

ܡܝܬܰܠܬܡܝܢܰܐ

mtaltmina

ܡܬܰܠܬܡܝܢܰܐ

 

Imperativ: mitaltam! ܡܝܬܰܠܬܰܡ – mitaltemu! ܡܝܬܰܠܬܶܡܘ

 

 

2) Verb med fyra eller fler rotkonsonanter

(35) stcml Ip  ܣܬܥܡܠ (< cml ܥܡܠ): mitёstacmal – mtëstacmal  “att vara använd” ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠ - ܡܬܷܣܬܰܥܡܰܠ

 

 

Presens

Preteritum

Sg.

3. m.

mitёstacmal

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠ

mtëstacmal

ܡܬܷܣܬܰܥܡܰܠ

3. f.

mitёstacmlo

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܐ

mtëstacmlo

ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܐ

2. m.

mitёstacmlat

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܰܬ

mtëstacmlat

ܡܬܷܣܬܰܥܠܰܬ

2. f.

mitёstacmlat

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܰܬ

mtëstacmlat

ܡܬܷܣܬܰܥܠܰܬ

1. m.

mitёstacmalno

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠܢܐ

mtëstacmalno

ܡܬܷܣܬܰܥܡܰܠܢܐ

1. f.

mitёstacmlono

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܳܢܐ

mtëstacmlono

ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܳܢܐ

Pl.

3.

mitёstacmli

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܝ

mtëstacmli

ܡܬܷܣܬܰܥܠܝ

2.

mitёstacmlitu

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܝܬܘ

mtëstacmlitu

ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܝܬܘ

1.

mitёstacmlina

ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܝܢܰܐ

mtëstacmlina

ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܝܢܰܐ

Imperativ: mitёstacmal! ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠ – mitёstacmelu! ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܶܠܘ