Redigeringsskärmen kräver minst 450 pixlar av horisontellt utrymme. Vänligen rotera enheten eller använd en större skärm.

Grammatik 8

a) Verbet: preteritum

I förfluten tid är det viktigt att skilja mellan transitiva och intransitiva verb. Transitiva verb är verb som har ett eller flera objekt, som goraš/gurš- (grëš-) ܓܳܪܰܫ ܇ ܓܘܪܫـ (ܓܪܷܫـ) “att dra något”. Intransitiva verb har inget objekt, som domax/dëmx- (damëx-) ܕܳܡܰܟܼ: ܕܷܡܟ݂ـ (ܕܰܡܷܟ݂ـ) “sova”. Preteritumformen för transitiva verb har endast en form, t ex. (grëš- ܓܪܷܫـ "dra”), medan preteritumformen för intransitiva verb har två former, t ex. (damëx-/damix- ܕܰܡܷܟ݂ـ ܇ ܕܰܡܝܟ݂ـ"att sova").

1. Transitiva verb

För att ange person, följande personsuffix läggs till det transitiva verbet i preteritum grëš- ܓܪܷܫـ :

  Singular Plural
3. Person (m.) -le ـܠܶܗ -Ke  ــܶܗ 
3. Person (f.) -la ـܠܰܗ
2. Person (m.) -lux ـܠܘܟ݂ -xu  ـܟ݂ܘ 
2. Person (f.) -lax ـܠܰܟ݂
1. Person -li ـܠܝ -lan ـܠܰܢ
Ke på 3 person plural betyder att slutkonsonanten i preteritumformen är dubblerad och -e läggs till. Därmed, /K/ representerar sista konsonanten i verbet. Således är formen för grëš- ܓܪܷܫـ i 3 person plural grëšše ܓܪܷܫܫܶܗ „de drog“.
I motsats till presens och futurum, gör transitiva verb i preteritum ingen skillnad på maskulint och feminint i 1 person, utan i 2 och 3 person singular. Preteritum av transitiva verb bildas enligt följande:
  Singular Plural
3. Person (m.) grëšle han drog ܓܪܷܫܠܶܗ grëšše de drog ܓܪܷܫܫܶܗ
3. Person (f.) grëšla hon drog ܓܪܷܫܠܰܗ
2. Person (m.) grëšlux du (m.) drog ܓܪܷܫܠܘܟ݂ grëšxu ni drog ܓܪܷܫܟ݂ܘ
2. Person (f.) grëšlax du (f.) drog ܓܪܷܫܠܰܟ݂
1. Person grëšli jag drog ܓܪܷܫܠܝ grëšlan vi drog ܓܪܷܫܠܰܢ
Exempel på transitiva verb i preteritum:
Saro zwënla čanṭa Saro köpte en väska ܣܰܪܐ ܙܘܷܢܠܰܗ ܫ̰ܰܢܛܰܐ
hënne nqëlle lu bayto ḥaṯo de flyttade till det nya huset ܗܷܢܢܶܐ ܢܩܷܠܠܶܗ ܠܘ ܒܰܝܬܐ ܚܰܬ݂ܐ
šrëḥle u mede dë ršëmle han förklarade det han ritade ܫܪܷܚܠܶܗ ܐܘ ܡܶܕܶܐ ܕܷܪܫܷܡܠܶܗ
u aršitakt ršëmle plan arkitekten ritade en plan ܐܘ ܐܰܪܫܝܬܰܟܬ ܪܫܷܡܠܶܗ ܦ݁ܠܰܢ
u Aday ftëḥle rastorant Aday öppnade en restaurang ܐܘ ܐܰܕܰܝ ܦܬܷܚܠܶܗ ܪܰܣܬܳܪܰܢܬ

2. Intransitiva verb

För att ange person läggs följande personsuffix till det intransitiva verbet i preteritum damëx-ܕܰܡܷܟ݂ـ / damix- ܕܰܡܝܟ݂ـ:

  Singular Plural
3. Person (m.) -- - -i ـܝ
3. Person (f.) -o ـܐ
2. Person -at ـܬ -itu ـܝܬܘ
1. Person (m.) -no ـܢܐ -ina ـܝܢܰܐ
1. Person (f.) -ono ـܳܢܐ
Dessa suffix är identiska med de för presens (jfr. Grammatik 7a). Därför är det viktigt att skilja mellan maskulin och feminin i 3 och 1 person singular, dock inte 2 person.
Det intransitiva verbet damëx ܕܰܡܷܟ݂ـ /damix- ܕܰܡܝܟ݂ـ „att sova“ används i preteritum för att ge full paradigm:
  Singular Plural
3. Person (m.) damëx han sov ܕܰܡܷܟ݂ damixi de sov ܕܰܡܝܟ݂ܝ
3. Person (f.) damixo hon sov ܕܰܡܝܟ݂ܐ
2. Person damixat du sov ܕܰܡܝܟ݂ܰܬ damixitu ni sov ܕܰܡܝܟ݂ܝܬܘ
1. Person (m.) damëxno jag (m.) sov ܕܰܡܷܟ݂ܢܐ damixina vi sov ܕܰܡܝܟ݂ܝܢܰܐ
1. Person (f.) damixono jag (f.) sov ܕܰܡܝܟ݂ܳܢܐ
Exempel på intransitiva verb i preteritum:
šafëc mëdde d šato ungefär ett år gick (har gått) ܫܰܦܷܥ ܡܷܕܕܶܐ ܕܫܰܬܐ
šamici i tašciṯo de hörde historien ܫܰܡܝܥܝ ܐܝ ܬܰܫܥܝܬ݂ܐ
ayko yalifat Holandoyo? var lärde du (har lärt) dig nederländska? ܐܰܝܟܐ ܝܰܠܝܦܰܬ ܗܳܠܰܢܕܳܝܐ؟
qadër maxlaṣ ruḥe han kunde rädda sig ܩܰܕܷܪ ܡܰܟ݂ܠܰܨ ܪܘܚܶܗ
aḥna yalifina u lišono vi lärde (har lärt) oss språket ܐܰܚܢܰܐ ܝܰܠܝܦܝܢܰܐ ܐܘ ܠܝܫܳܢܐ

b) Räkneord

Grundtal och ordningstal är introducerade under rubriken ‘Räkning – Bnoyo ܒܢܳܝܐ’ i denna lektion. Det är viktigt att notera att både grundtal och ordningstal 1-10 har en feminin och en maskulin form. Femininformen föregår ett feminint nomen och maskulinformen föregås ett maskulint nomen. Från två och vidare står det som räknas alltid i plural:

Grundtal:

f. m.
ḥḏo aṯto en kvinna ܚܕ݂ܐ ܐܰܬ݂ܬܐ ḥa gawro en man ܚܰܐ ܓܰܘܪܐ
tarte niše två kvinnor ܬܰܪܬܶܐ ܢܝܫܶܐ tre gawre två män ܬܪܶܐ ܓܰܘܪܶܐ
tlëṯ niše tre kvinnor ܬܠܷܬ݂ ܢܝܫܶܐ tloṯo gawre tre män ܬܠܳܬ݂ܐ ܓܰܘܪܶܐ

För 21-29, 31-39, 41-49 etc. är ordföljden ental + och + tiotal: ḥa w cësri ܚܰܐ ܘܥܷܣܪܝ „en-och-tjugo“. Eftersom entalet måste överensstämma i genus med det som räknas, böjs entalet i antingen maskulinum eller femininum.

Ordningstal:

För ordningstalen, första, andra etc., har surayt en allmän serie bestående av d ܕ + bestämd artikel (jfr. grammatik 3a) för alla räkneord, och en begränsad serie för räkneorden 1-10. Båda serier listas nedan.