Redigeringsskärmen kräver minst 450 pixlar av horisontellt utrymme. Vänligen rotera enheten eller använd en större skärm.

Grammatik 5

a) Suffigerade possessiva pronomen

Possessivpronomen har två former, en självständig (se grammatik lektion 10) och en suffigerad, dvs. ändelse som läggs till nomenet. Den suffigerade formen av possessivpronomen har två serier, en allmän och en begränsad. Den begränsade serien används normalt när man talar om släktord, (t ex. far, mor, bror, syster etc.), samt kroppsdelar, (t ex. huvud, mun, fot, öra etc.).

1. Allmän serie

Den allmänna serien har följande suffix:

  Singular Plural
1. Person -ayḏi min ـܰܝܕ݂ܝ -ayḏan vår ـܰܝܕ݂ܰܢ
2. Person

-ayḏux

-ayḏax

din (m.)

din (f.)

ـܰܝܕ݂ܘܟ݂

ـܰܝܕ݂ܰܟ݂

-aṯxu er ـܰܬ݂ܟ݂ܘ
3. Person

-ayḏe

-ayḏa

hans

hennes

ـܰܝܕ݂ܶܗ

ـܰܝܕ݂ܰܗ

-aṯṯe deras ـܰܬ݂ܬ݂ܶܗ
Dessa suffix läggs till ett nomen som saknar ändelse och som alltid är bestämd:
aṯto fru ܐܰܬ݂ܬܐ
i aṯto frun ܐܝ ܐܰܬ݂ܬܐ
i aṯtayḏi min fru ܐܝ ܐܰܬ݂ܬܰܝܕ݂ܝ
malfono lärare ܡܰܠܦܳܢܐ
u malfono läraren ܐܘ ܡܰܠܦܳܢܐ
u malfonaṯxu er lärare ܐܘ ܡܰܠܦܳܢܰܬ݂ܟ݂ܘ
kṯowe böcker ܟܬ݂ܳܘܶܐ
ak kṯowe böckerna ܐܟ ܟܬ݂ܳܘܶܐ
ak kṯowaṯṯe deras böcker ܐܟ ܟܬ݂ܳܘܰܬ݂ܬ݂ܶܗ

2. Begränsad serie

Denna serie är begränsad till släktord samt kroppsdelar, undantaget några få nomen så som xabro ܟ݂ܰܒܪܐ „ord“, ëšmo ܐܷܫܡܐ „namn“, šuġlo ܫܘܓ݂ܠܐ „arbete“, cëmro ܥܷܡܪܐ „ålder“. Dessa nomen kan även ta den allmänna seriens suffix. Den begränsade serien har följande suffix:

  Singular Plural
1. Person -i ـܝ -an ـܰܢ
2. Person

-ux

-ax

ـܘܟ݂

ـܰܟ݂

-ayxu ـܰܝܟ݂ܘ
3. Person

-e

-a

ـܶܗ

ـܰܗ

-ayye ـܰܝܝܶܗ
Suffixet för 1.Pl. -an ـܰܢ har även varianten -ayna ـܰܝܢܰܐ. Nedan följer suffixet för den begränsade serien lagt till nomenet ëšmo ܐܷܫܡܐ „namn“:
Singular Plural
ëšmi mitt namn ܐܷܫܡܝ ëšman vårt namn ܐܷܫܡܰܢ

ëšmux

ëšmax

ditt (m.) namn

ditt (f.) namn

ܐܷܫܡܘܟ݂

ܐܷܫܡܰܟ݂

ëšmayxu ert namn ܐܷܫܡܰܝܟ݂ܘ
ëšme ëšma

hans namn

hennes namn

ܐܷܫܡܶܗ

ܐܷܫܡܰܗ

ëšmayye deras namn ܐܷܫܡܰܝـܝܶܗ
Även här läggs suffixet till substantiv som saknar ändelse och som inte är bestämda genom bestämda artikeln:
ëšmo namn ܐܷܫܡܐ
u ëšmo namnet ܐܘ ܐܷܫܡܐ
ëšme hans namn ܐܷܫܡܶܗ

b) Demonstrativa pronomen

Demonstrativa pronomen har två former, självständiga och attributiva. Som attributiva ställs de enklitiskt efter sitt huvudord.

1. Självständiga demonstrativa pronomen

Närdeixis Fjärrdeixis
hano den/det här (m.Sg.) ܗܰܢܐ hawo den/det där (m.Sg.) ܗܰܘܐ
haṯe den/det här (f.Sg.) ܗܰܬ݂ܶܐ hayo den/det där (f.Sg.) ܗܰܝܐ
hani de här ܗܰܢܝ hanëk de där ܗܰܢܷܟ
Exempel:
haṯe i aṯtayḏi yo det här är min fru ܗܰܬܼܶܐ ܐܝ ܐܰܬܼܬܰܝܕܼܝ ܝܐ
manyo hayo? vem är den där kvinnan? ܡܰܢܝܐ ܗܰܝܐ؟
hani suryoye ne de här är syrier (syrianer) ܗܰܢܝ ܣܘܪܝܳܝܶܐ ܢܶܐ
2. Attributiva demonstrativa pronomen
Närdeixis Fjärrdeixis
-ano den/det här (m.Sg.) ـܰܢܐ -awo den/det där (m.Sg.) ـܰܘܐ
-aṯe den/det här (f.Sg.) ـܰܬ݂ܶܐ -ayo den/det där (f.Sg.) ـܰܝܐ
-ani de här ـܰܢܝ -anëk de där ـܰܢܷܟ
På samma sätt som den allmänna serien, när det gäller possessivpronomen läggs demonstrativsuffixet till ett substantiv som saknar ändelse. Substantivet är således alltid i bestämd form genom bestämda artikeln. Exempel:
hërgo lektion ܗܷܪܓܐ
u hërgo lektionen ܐܘ ܗܷܪܓܐ
u hërgano den här lektionen ܐܘ ܗܷܪܓܰܢܐ
iqarṯo Familj ܐܝܩܰܪܬ݂ܐ
i iqarṯo familjen ܐܝ ܐܝܩܰܪܬ݂ܐ
i iqarṯaṯe den här familjen ܐܝ ܐܝܩܰܪܬ݂ܰܬ݂ܶܗ
zabne tid ܙܰܒܢܶܐ
az zabne tiden ܐܰܙ ܙܰܒܢܶܐ
az zabnanëk den där tiden ܐܰܙ ܙܰܒܢܰܢܷܟ