تتطلب شاشة التحرير 450 بكسل على الأقل من المساحة الأفقية. يرجى تدوير جهازك أو استخدام جهاز بشاشة أكبر.

Surcofo تصريف الأفعال ܣܘܪܥܳܦܐ
أ. أفعال نظامية
1) الوزن الأول
أ) الصيغة الأساسية للمضارع: قواعد الدرس 7.أ / الصيغة الأساسية للماضي: قواعد الدرس 8.أ

1. الفعل المتعدي

مع حرف العلة الأساسي grš ܓܪܫ I

سحب - يسحب”  goraš – grёšle ܓܳܪܰܫ - ܓܪܷܫܠܶܗ

الماضي المضارع    
grёšle ܓܪܷܫܠܶܗ goraš ܓܳܪܰܫ الغائب (ذ) ف.
grёšla ܓܪܷܫܠܰܗ guršo ܓܘܪܫܐ الغائب (ث)
grёšlux ܓܪܷܫܠܘܟ݂ guršat ܓܘܪܫܰܬ المخاطب (ذ)
grёšlax ܓܪܷܫܠܰܟ݂ guršat ܓܘܪܫܰܬ المخاطب (ث)
grёšli ܓܪܷܫܠܝ gorašno ܓܳܪܰܫܢܐ المتكلم (ذ)
grёšli ܓܪܷܫܠܝ guršono ܓܘܪܫܳܢܐ المتكلم (ث)
grёšše ܓܪܷܫܫܶܗ gurši ܓܘܪܫܝ الغائب ج.
grёšxu ܓܪܷܫܟ݂ܘ guršitu ܓܘܪܫܝܬܘ المخاطب
grёšlan ܓܪܷܫܠܰܢ guršina ܓܘܪܫܝܢܰܐ المتكلم

 

With base vowel /ё/ ܷ : rḥm ܪܚܡ I: roḥam - rḥёmle “to love” ܪܳܚܰܡ - ܪܚܷܡܠܶܗ

الماضي المضارع    
rḥëmle ܪܚܷܡܠܶܗ roḥam ܪܳܚܰܡ الغائب (ذ) ف.
rḥëmla ܪܚܷܡܠܰܗ rëḥmo ܪܷܚܡܐ الغائب (ث)
rḥëmlux ܪܚܷܡܠܘܟ݂ rëḥmat ܪܷܚܡܰܬ المخاطب (ذ)
rḥëmlax ܪܚܷܡܠܰܟ݂ rëḥmat ܪܷܚܡܰܬ المخاطب (ث)
rḥëmli ܪܚܷܡܠܝ roḥamno ܪܳܚܰܡܢܐ المتكلم (ذ)
rḥëmli ܪܚܷܡܠܝ rëḥmono ܪܷܚܡܳܢܐ المتكلم (ث)
rḥëmme ܪܚܷܡܡܶܗ rëḥmi ܪܷܚܡܝ الغائب ج.
rḥëmxu ܪܚܷܡܟ݂ܘ rëḥmitu ܪܷܚܡܝܬܘ المخاطب
rḥëmlan ܪܚܷܡܠܰܢ rëḥmina ܪܷܚܡܝܢܰܐ المتكلم

 

2. Intransitive verb

dmx ܕܡܟ݂ I: domaxdamёx “to sleep” ܕܳܡܰܟ݂ - ܕܰܡܷܟ݂

الماضي المضارع    
damëx ܕܰܡܷܟ݂ domax ܕܳܡܰܟ݂ الغائب (ذ) ف.
damixo ܕܰܡܝܟ݂ܐ dëmxo ܕܷܡܟ݂ܐ الغائب (ث)
damixat ܕܰܡܝܟ݂ܰܬ dëmxat ܕܷܡܟ݂ܰܬ المخاطب (ذ)
damixat ܕܰܡܝܟ݂ܰܬ dëmxat ܕܷܡܟ݂ܰܬ المخاطب (ث)
damëxno ܕܰܡܷܟ݂ܢܐ domaxno ܕܳܡܰܟ݂ܢܐ المتكلم (ذ)
damixono ܕܰܡܝܟ݂ܳܢܐ dëmxono ܕܷܡܟ݂ܳܢܐ المتكلم (ث)
damixi ܕܰܡܝܟ݂ܝ dëmxi ܕܷܡܟ݂ܝ الغائب ج.
damixitu ܕܰܡܝܟ݂ܝܬܘ dëmxitu ܕܷܡܟ݂ܝܬܘ المخاطب
damixina ܕܰܡܝܟ݂ܝܢܰܐ dëmxina ܕܷܡܟ݂ܝܢܰܐ المتكلم

 

 

b) صيغة الأمر (G16.c)

Sg. graš ܓܪܰܫ             rḥam ܪܚܰܡ          dmax ܕܡܰܟ݂

Pl. grašu ܓܪܰܫܘ           rḥamu ܪܚܰܡܘ      dmaxu ܕܡܰܟ݂ܘ

 

c) Infinitive (G15.b)

grošo ܓܪܳܫܐ

rḥomo ܪܚܳܡܐ

dmoxo ܕܡܳܟ݂ܐ

 

 

2) Stem II

a) المضارع – الماضي (G13.b)  

ḥlq ܚܠܩ II: mḥalaq - mḥalaqle “to throw away” ܡܚܰܠܰܩ - ܡܚܰܠܰܩܠܶܗ

الماضي المضارع    
mḥalaqle ܡܚܰܠܰܩܠܶܗ mḥalaq ܡܚܰܠܰܩ الغائب (ذ) ف.
mḥalaqla ܡܚܰܠܰܩܠܰܗ mḥalqo ܡܚܰܠܩܳܐ الغائب (ث)
mḥalaqlux ܡܚܰܠܰܩܠܘܟ݂ mḥalqat ܡܚܰܠܩܰܬ المخاطب (ذ)
mḥalaqlax ܡܚܰܠܰܩܠܰܟ݂ mḥalqat ܡܚܰܠܩܰܬ المخاطب (ث)
mḥalaqli ܡܚܰܠܰܩܠܝ mḥalaqno ܡܚܰܠܰܩܢܐ المتكلم (ذ)
mḥalaqli ܡܚܰܠܰܩܠܝ mḥalqono ܡܚܰܠܩܳܢܐ المتكلم (ث)
mḥalaqqe ܡܚܰܠܰܩܩܶܗ mḥalqi ܡܚܰܠܩܝ الغائب ج.
mḥalaqxu ܡܚܰܠܰܩܟ݂ܘ mḥalqitu ܡܚܰܠܩܝܬܘ المخاطب
mḥalaqlan ܡܚܰܠܰܩܠܰܢ mḥalqina ܡܚܰܠܩܝܢܰܐ المتكلم

 

Verbs with first weak root consonant like:

yqr ܝܩܪ II: myaqarmyaqarle “to admire” ܡܝܰܩܰܪ – ܡܝܰܩܰܪܠܶܗ and

wbx ܘܒܟ݂ II: mwabaxmwabaxle “to admonish” ܡܘܰܒܰܟ݂ - ܡܘܰܒܰܟ݂ܠܶܗ

are inflected according to ḥlq II.

 

b) صيغة الأمر (G16.c)

Sg. mḥalaq ܡܚܰܠܰܩ

Pl. mḥalequ ܡܚܰܠܶܩܘ

 

c) Infinitive (G15.b)

eloqo ܚܶܠܳܩܐ

 

 

3) Stem III

a) المضارع – الماضي (G13.c)  

ltm ܠܬܡ III (< lym ܠܝܡ < lmm ܠܡܡ): maltammaltamle “to gather” ܡܰܠܬܰܡ – ܡܰܠܬܰܡܠܶܗ

الماضي المضارع    
maltamle ܡܰܠܬܰܡܠܶܗ maltam ܡܰܠܬܰܡ الغائب (ذ) ف.
maltamla ܡܰܠܬܰܡܠܰܗ maltmo ܡܰܠܬܡܐ الغائب (ث)
maltamlux ܡܰܠܬܰܡܠܘܟ݂ maltmat ܡܰܠܬܡܰܬ المخاطب (ذ)
maltamlax ܡܰܠܬܰܡܠܰܟ݂ maltmat ܡܰܠܬܡܰܬ المخاطب (ث)
maltamli ܡܰܠܬܰܡܠܝ maltamno ܡܰܠܬܰܡܢܐ المتكلم (ذ)
maltamli ܡܰܠܬܰܡܠܝ maltmono ܡܰܠܬܡܳܢܐ المتكلم (ث)
maltamme ܡܰܠܬܰܡܡܶܗ maltmi ܡܰܠܬܡܝ الغائب ج.
maltamxu ܡܰܠܬܰܡܟ݂ܘ maltmitu ܡܰܠܬܡܝܬܘ المخاطب
maltamlan ܡܰܠܬܰܡܠܰܢ maltmina ܡܰܠܬܡܝܢܰܐ المتكلم

 

المضارع variants with ё/a  ܷ/ ܰ :

 šfc ܫܦܥ III: mašfac – mašfacle “to let pass, to spend (time)” ܡܰܫܦܰܥ - ܡܰܫܦܰܥܠܶܗ

المضارع - /a/ المضارع - /ё/    
mašfac ܡܰܫܦܰܥ mašfac ܡܰܫܦܰܥ الغائب (ذ) ف.
mašafco ܡܰܫܰܦܥܐ mašёfco ܡܰܫܷܦܥܐ الغائب (ث)
mašafcat ܡܰܫܰܦܥܰܬ mašёfcat ܡܰܫܷܦܥܰܬ المخاطب (ذ)
mašafcat ܡܰܫܰܦܥܰܬ mašёfcat ܡܰܫܷܦܥܰܬ المخاطب (ث)
mašfacno ܡܰܫܦܰܥܢܐ mašfacno ܡܰܫܦܰܥܢܐ المتكلم (ذ)
mašafcono ܡܰܫܰܦܥܳܢܐ mašёfcono ܡܰܫܷܦܥܳܢܐ المتكلم (ث)
mašafci ܡܰܫܰܦܥܝ mašёfci ܡܰܫܷܦܥܝ الغائب ج.
mašafcitu ܡܰܫܰܦܥܝܬܘ mašёfcitu ܡܰܫܷܦܥܝܬܘ المخاطب
mašafcina ܡܰܫܰܦܥܝܢܰܐ mašёfcina ܡܰܫܷܦܥܝܢܰܐ المتكلم

 

b) صيغة الأمر (G16.c)

Sg. maltam! ܡܰܠܬܰܡ                mašfac ܡܰܫܦܰܥ

Pl. maltemu! ܡܰܠܬܶܡܘ            mašfecu ܡܰܫܦܶܥܘ

  

c) Infinitive (G15.b)

tёltimo ܬܷܠܬܝܡܐ

tëšfico ܬܷܫܦܝܥܐ

 

B: Irregular verbs
1) Stem I
a) Verbs with first weak root consonant

 ʾmr ܐܡܪ I: omar – mёrle “to say” ܐܳܡܰܪ – ܡܷܪܠܶܗ 

الماضي المضارع    
mёrle ܡܷܪܠܶܗ omar ܐܳܡܰܪ الغائب (ذ) ف.
mёrla ܡܷܪܠܰܗ ёmmo ܐܷܡܡܐ الغائب (ث)
mёrlux ܡܷܪܠܘܟ݂ ёmmat ܐܷܡܡܰܬ المخاطب (ذ)
mёrlax ܡܷܪܠܰܟ݂ ёmmat ܐܷܡܡܰܬ المخاطب (ث)
mёrli ܡܷܪܠܝ omarno ܐܳܡܰܪܢܐ المتكلم (ذ)
mёrli ܡܷܪܠܝ ёmmono ܐܷܡܡܳܢܐ المتكلم (ث)
mёrre ܡܷܪܪܶܗ ёmmi ܐܷܡܡܝ الغائب ج.
mёrxu ܡܷܪܟ݂ܘ ёmmitu ܐܷܡܡܝܬܘ المخاطب
mёrlan ܡܷܪܠܰܢ ёmmina ܐܷܡܡܝܢܐ المتكلم

صيغة الأمر: mar! ܡܰܪmaru! ܡܰܪܘ

Infinitive: mamro ܡܰܡܪܐ

 

ʾby/yhb  ܐܒܝ/ܝܗܒ  I: obe – hule “to give” ܐܳܒܶܐ – ܗܘܠܶܗ

الماضي المضارع    
hule ܗܘܠܶܗ obe ܐܳܒܶܐ الغائب (ذ) ف.
hula ܗܘܠܰܗ obo ܐܳܒܐ الغائب (ث)
hulux ܗܘܠܘܟ݂ obat ܐܳܒܰܬ المخاطب (ذ)
hulax ܗܘܠܰܟ݂ obat ܐܳܒܰܬ المخاطب (ث)
huli ܗܘܠܝ obeno ܐܳܒܶܢܐ المتكلم (ذ)
huli ܗܘܠܝ obono ܐܳܒܳܢܐ المتكلم (ث)
huwe ܗܘܘܶܗ obёn ܐܳܒܷܢ الغائب ج.
huxu ܗܘܟ݂ܘ obitu ܐܳܒܝܬܘ المخاطب
hulan ܗܘܠܰܢ obina ܐܳܒܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: haw! ܗܰܘhawu! ܗܰܘܘ

Infinitive: mahwo ܡܰܗܘܐ

 

ʾxl ܐܟ݂ܠ I: oxal – xile “to eat“ ܐܳܟ݂ܰܠ - ܟ݂ܝܠܶܗ

الماضي المضارع    
xile ܟ݂ܝܠܶܗ oxal ܐܟ݂ܰܠ الغائب (ذ) ف.
xila ܟ݂ܝܠܰܗ uxlo ܐܘܟ݂ܠܐ الغائب (ث)
xilux ܟ݂ܝܠܘܟ݂ uxlat ܐܘܟ݂ܠܰܬ المخاطب (ذ)
xilax ܟ݂ܝܠܰܟ݂ uxlat ܐܘܟ݂ܠܰܬ المخاطب (ث)
xili ܟ݂ܝܠܝ oxalno ܐܟ݂ܰܠܢܳܐ المتكلم (ذ)
xili ܟ݂ܝܠܝ uxlono ܐܘܟ݂ܠܳܢܳܐ المتكلم (ث)
xёlle ܟ݂ܷܠܠܶܗ uxli ܐܘܟ݂ܠܝ الغائب ج.
xёlxu ܟ݂ܷܠܟ݂ܘ uxlitu ܐܘܟ݂ܠܝܬܘ المخاطب
xilan ܟ݂ܝܠܰܢ uxlina ܐܘܟ݂ܠܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: xul! ܟ݂ܘܠxulu! ܟ݂ܘܠܘ

Infinitive: muklo ܡܘܟܠܐ

 

ʾṯy ܐܬ݂ܝ I: oe - ai “to come” ܐܳܬ݂ܶܐ – ܐܰܬ݂ܝ

الماضي المضارع    
aṯi ܐܰܬ݂ܝ oe ܐܳܬ݂ܶܐ الغائب (ذ) ف.
aṯyo ܐܰܬ݂ܝܐ ёṯyo ܐܷܬ݂ܝܐ الغائب (ث)
aṯat ܐܰܬ݂ܰܬ oat ܐܳܬ݂ܰܬ المخاطب (ذ)
 aṯyat  ܐܰܬ݂ܝܰܬ  ёṯyat  ܐܷܬ݂ܝܰܬ المخاطب (ث)
aṯino ܐܰܬ݂ܝܢܐ oeno ܐܳܬ݂ܶܢܐ المتكلم (ذ)
aṯyono ܐܰܬ݂ܝܳܢܐ ёṯyono ܐܷܬ݂ܝܳܢܐ المتكلم (ث)
aṯёn ܐܰܬ݂ܷܢ oёn ܐܳܬ݂ܷܢ الغائب ج.
aṯitu ܐܰܬ݂ܝܬܘ oitu ܐܳܬ݂ܝܬܘ المخاطب
aṯina ܐܰܬ݂ܝܢܰܐ oina ܐܳܬ݂ܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: tux! ܬܘܟ݂ – tax! ܬܰܟ݂ – toxu! ܬܳܟ݂ܘ

Infinitive: maṯyo ܡܰܬ݂ܝܐ

 

ʾzy/ʾzl ܐܙܝ/ܐܙܠ I: ëzze – azze “to go” ܐܷܙܙܗ – ܐܰܙܙܶܗ

الماضي المضارع    
azze ܐܰܙܙ݂ܶܗ ёzze ܐܷܙܙ݂ܶܗ الغائب (ذ) ف.
azza ܐܰܙܙܰܗ ёzza ܐܷܙܙܰܗ الغائب (ث)
azzux ܐܰܙܙܘܟ݂ ёzzux ܐܷܙܙܘܟ݂ المخاطب (ذ)
azzax ܐܰܙܙܰܟ݂ ёzzax ܐܷܙܙܰܟ݂ المخاطب (ث)
azzi ܐܰܙܙܝ ёzzi ܐܷܙܙܝ المتكلم (ذ)
azzi ܐܰܙܙܝ ёzzi ܐܷܙܙܝ المتكلم (ث)
azzёn ܐܰܙܙܷܢ ёzzёn ܐܷܙܙܷܢ الغائب ج.
azzoxu ܐܰܙܙܳܟ݂ܘ ёzzoxu ܐܷܙܙܳܟ݂ܘ المخاطب
azzan ܐܰܙܙܰܢ ёzzan ܐܷܙܙܰܢ المتكلم

صيغة الأمر: zux! ܙܘܟ݂ – zax! ܙܰܟ݂ zoxu! ܙܳܟ݂ܘ

Infinitive: mazlo ܡܰܙܠܐ

 

ʾbc ܐܒܥ I (< bcy ܒܥܝ): obac – abёc “to want” ܐܳܒܰܥ – ܐܰܒܷܥ

الماضي المضارع    
abёc ܐܰܒܷܥ obac ܐܳܒܰܥ الغائب (ذ) ف.
abico ܐܰܒܝܥܐ ёbco ܐܷܒܥܐ الغائب (ث)
abicat ܐܰܒܝܥܰܬ ёbcat ܐܷܒܥܰܬ المخاطب (ذ)
abicat ܐܰܒܝܥܰܬ ёbcat ܐܷܒܥܰܬ المخاطب (ث)
abёcno ܐܰܒܷܥܢܐ obacno ܐܳܒܰܥܢܐ المتكلم (ذ)
abicono ܐܰܒܝܥܳܢܐ ёbcono ܐܷܒܥܳܢܐ المتكلم (ث)
abici ܐܰܒܝܥܝ ёbci ܐܷܒܥܝ الغائب ج.
abicitu ܐܰܒܝܥܝܬܘ ёbcitu ܐܷܒܥܝܬܘ المخاطب
abicina ܐܰܒܝܥܝܢܰܐ ёbcina ܐܷܒܥܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: ibac! ܐܝܒܰܥibacu! ܐܝܒܰܥܘ

Infinitive: iboco ܐܝܒܳܥܐ

 

ʾḏc ܐܕ݂ܥ I (< ydʿ ܝܕ݂ܥ): oac – aḏёc “to know” ܐܳܕ݂ܰܥ – ܐܰܕ݂ܷܥ

الماضي المضارع    
aḏёc ܐܰܕ݂ܷܥ oac ܐܳܕ݂ܰܥ الغائب (ذ) ف.
aḏico ܐܰܕ݂ܝܥܐ ёḏco ܐܷܕ݂ܥܐ الغائب (ث)
aḏicat ܐܰܕ݂ܝܥܰܬ ёḏcat ܐܷܕ݂ܥܰܬ المخاطب (ذ)
aḏicat ܐܰܕ݂ܝܥܰܬ ёḏcat ܐܷܕ݂ܥܰܬ المخاطب (ث)
aḏёcno ܐܰܕ݂ܷܥܢܐ oacno ܐܳܕ݂ܰܥܢܐ المتكلم (ذ)
aḏicono ܐܰܕ݂ܝܥܳܢܐ ёḏcono ܐܷܕ݂ܥܳܢܐ المتكلم (ث)
aḏici ܐܰܕ݂ܝܥܝ ёḏci ܐܷܕ݂ܥܝ الغائب ج.
aḏicitu ܐܰܕ݂ܝܥܝܬܘ ёḏcitu ܐܷܕ݂ܥܝܬܘ المخاطب
aḏicina ܐܰܕ݂ܝܥܝܢܰܐ ёḏcina ܐܷܕ݂ܥܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: iḏac! ܐܝܕ݂ܰܥiḏacu! ܐܝܕ݂ܰܥܘ

Infinitive: maḏco ܡܰܕ݂ܥܐ

 

 

b) Verbs with second weak root consonant

1. Transitive verbs with /y/ ܝ as second root consonant:

sym ܣܝܡ I: soyamsёmle “to do, to make” ܣܳܝܰܡ – ܣܷܡܠܶܗ

الماضي المضارع    
sёmle ܣܷܡܠܶܗ soyam ܣܳܝܰܡ الغائب (ذ) ف.
sёmla ܣܷܡܠܰܗ saymo ܣܰܝܡܐ الغائب (ث)
sёmlux ܣܷܡܠܘܟ݂ saymat ܣܰܝܡܰܬ المخاطب (ذ)
sёmlax ܣܷܡܠܰܟ݂ saymat ܣܰܝܡܰܬ المخاطب (ث)
sёmli ܣܷܡܠܝ soyamno ܣܳܝܰܡܢܐ المتكلم (ذ)
sёmli ܣܷܡܠܝ saymono ܣܰܝܡܳܢܐ المتكلم (ث)
sёmme ܣܷܡܡܶܗ saymi ܣܰܝܡܝ الغائب ج.
sёmxu ܣܷܡܟ݂ܘ saymitu ܣܰܝܡܝܬܘ المخاطب
sёmlan ܣܷܡܠܰܢ saymina ܣܰܝܡܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: sёm! ܣܷܡsumu! ܣܘܡܘ

Infinitive: syomo ܣܝܳܡܐ

 

2. Intransitive verbs with /y/ ܝ as second root consonant:

ṭyr ܛܝܪ I: oyar - ayёr “to fly, to jump” ܛܳܝܰܪ – ܛܰܝܷܪ

الماضي المضارع    
ṭayёr ܛܰܝܷܪ oyar ܛܳܝܰܪ الغائب (ذ) ف.
ṭayiro ܛܰܝܝܪܐ ṭayro ܛܰܝܪܐ الغائب (ث)
ṭayirat ܛܰܝܝܪܰܬ ṭayrat ܛܰܝܪܰܬ المخاطب (ذ)
ṭayirat ܛܰܝܝܪܰܬ ṭayrat ܛܰܝܪܰܬ المخاطب (ث)
ṭayёrno ܛܰܝܷܪܢܐ oyarno ܛܳܝܰܪܢܐ المتكلم (ذ)
ṭayirono ܛܰܝܝܪܳܢܐ ṭayrono ܛܰܝܪܳܢܐ المتكلم (ث)
ṭayiri ܛܰܝܝܪܝ ṭayri ܛܰܝܪܝ الغائب ج.
ṭayiritu ܛܰܝܝܪܝܬܘ ṭayritu ܛܰܝܪܝܬܘ المخاطب
ṭayirina ܛܰܝܝܪܝܢܰܐ ṭayrina ܛܰܝܪܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: ṭyar! ܛܝܰܪṭyaru! ܛܝܰܪܘ

Infinitive: ṭyoro ܛܝܳܪܐ

 

3. Transitive verbs with /w/ ܘ as second root consonant:

twr ܬܘܪ (< tbr ܬܒܪ) I: towartwёrle “to break” ܬܳܘܰܪ – ܬܘܷܪܠܶܗ

الماضي المضارع    
twёrle ܬܘܷܪܠܶܗ towar ܬܳܘܰܪ الغائب (ذ) ف.
twёrla ܬܘܷܪܠܰܗ tawro ܬܰܘܪܐ الغائب (ث)
twёrlux ܬܘܷܪܠܘܟ݂ tawrat ܬܰܘܪܰܬ المخاطب (ذ)
twёrlax ܬܘܷܪܠܰܟ݂ tawrat ܬܰܘܪܰܬ المخاطب (ث)
twёrli ܬܘܷܪܠܝ towarno ܬܳܘܰܪܢܐ المتكلم (ذ)
twёrli ܬܘܷܪܠܝ tawrono ܬܰܘܪܳܢܐ المتكلم (ث)
twёrre ܬܘܷܪܪܶܗ tawri ܬܰܘܪܝ الغائب ج.
twёrxu ܬܘܷܪܟ݂ܘ tawritu ܬܰܘܪܝܬܘ المخاطب
twёrlan ܬܘܷܪܠܰܢ tawrina ܬܰܘܪܝܢܐ المتكلم

صيغة الأمر: twar! ܬܘܰܪtwaru! ܬܘܰܪܘ

Infinitive: tworo ܬܘܳܪܐ

 

4. Intransitive verbs with /w/ ܘ as second root consonant:

swc ܣܘܥ (ܣܒܥ) I: sowacsawёc “to have eaten enough” ܣܳܘܰܥ - ܣܰܘܷܥ

الماضي المضارع    
sawёc ܣܰܘܷܥ sowac ܣܳܘܰܥ الغائب (ذ) ف.
sawico ܣܰܘܝܥܐ sawco ܣܰܘܥܐ الغائب (ث)
sawicat ܣܰܘܝܥܰܬ sawcat ܣܰܘܥܰܬ المخاطب (ذ)
sawicat ܣܰܘܝܥܰܬ sawcat ܣܰܘܥܰܬ المخاطب (ث)
sawёcno ܣܰܘܷܥܢܐ sowacno ܣܳܘܰܥܢܐ المتكلم (ذ)
sawicono ܣܰܘܝܥܳܢܐ sawcono ܣܰܘܥܳܢܐ المتكلم (ث)
sawici ܣܰܘܝܥܝ sawci ܣܰܘܥܝ الغائب ج.
sawicitu ܣܰܘܝܥܝܬܘ sawcitu ܣܰܘܥܝܬܘ المخاطب
sawicina ܣܰܘܝܥܝܢܰܐ sawcina ܣܰܘܥܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: swac! ܣܘܰܥswacu! ܣܘܰܥܘ

Infinitive: swoco ܣܘܳܥܐ

 

 

c) Verbs with third weak root consonant

1. Transitive Verb with /y/ ܝ:

ḥzy ܚܙܝ I: ḥoze - ḥzele “to see” ܚܳܙܶܐ - ܚܙܶܠܶܗ

الماضي المضارع    
ḥzele ܚܙܶܠܶܗ ḥoze ܚܳܙܶܐ الغائب (ذ) ف.
ḥzela ܚܙܶܠܰܗ ёzyo ܚܷܙܝܐ الغائب (ث)
ḥzelux ܚܙܶܠܘܟ݂ ḥozat ܚܳܙܰܬ المخاطب (ذ)
ḥzelax ܚܙܶܠܰܟ݂ ёzyat ܚܷܙܝܰܬ المخاطب (ث)
ḥzeli ܚܙܶܠܝ ḥozeno ܚܳܙܶܢܐ المتكلم (ذ)
ḥzeli ܚܙܶܠܝ ḥёzyono ܚܷܙܝܳܢܐ المتكلم (ث)
ḥzalle ܚܙܰܠܠܶܗ ḥozёn ܚܳܙܷܢ الغائب ج.
ḥzalxu ܚܙܰܠܟ݂ܘ ḥozitu ܚܳܙܝܬܘ المخاطب
ḥzelan ܚܙܶܠܰܢ ḥozina ܚܳܙܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: ḥzay! ܚܙܰܝḥzayu! ܚܙܰܝܘ

Infinitive: ḥzoyo ܚܙܳܝܐ

 

2. Intransitive verbs with /y/ ܝ:

smy ܣܡܝ I: some - sami “to become blind” ܣܳܡܶܐ – ܣܰܡܝ

الماضي المضارع    
sami ܣܰܡܝ some ܣܳܡܶܐ الغائب (ذ) ف.
samyo ܣܰܡܝܐ sёmyo ܣܷܡܝܐ الغائب (ث)
samat ܣܰܡܰܬ somat ܣܳܡܰܬ المخاطب (ذ)
samyat ܣܰܡܝܰܬ sёmyat ܣܷܡܝܰܬ المخاطب (ث)
samino ܣܰܡܝܢܐ someno ܣܳܡܶܢܐ المتكلم (ذ)
samyono ܣܰܡܝܳܢܐ sёmyono ܣܷܡܝܳܢܐ المتكلم (ث)
samёn ܣܰܡܷܢ somёn ܣܳܡܷܢ الغائب ج.
samitu ܣܰܡܝܬܘ somitu ܣܳܡܝܬܘ المخاطب
samina ܣܰܡܝܢܰܐ somina ܣܳܡܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: smay! ܣܡܰܝḥzayu! ܣܡܰܝܘ

Infinitive: smoyo ܣܡܳܝܐ

 

3. Transitive Verb with /w/ ܘ:

kw ܟܬ݂ܘ (ܟܬܒ) I: koṯaw - kṯule “to write” ܟܳܬ݂ܰܘ - ܟܬ݂ܘܠܶܗ

الماضي المضارع    
kule ܟܬ݂ܘܠܶܗ koaw ܟܳܬ݂ܰܘ الغائب (ذ) ف.
kula ܟܬ݂ܘܠܰܗ kёṯwo ܟܷܬ݂ܘܐ الغائب (ث)
kulux ܟܬ݂ܘܠܘܟ݂ kёṯwat ܟܷܬ݂ܘܰܬ المخاطب (ذ)
kulax ܟܬ݂ܘܠܰܟ݂ kёṯwat ܟܷܬ݂ܘܰܬ المخاطب (ث)
kuli ܟܬ݂ܘܠܝ koawno ܟܳܬ݂ܰܘܢܐ المتكلم (ذ)
kuli ܟܬ݂ܘܠܝ kёṯwono ܟܷܬ݂ܘܳܢܐ المتكلم (ث)
kuwe ܟܬ݂ܘܘܶܗ kёṯwi ܟܷܬ݂ܘܝ الغائب ج.
kuxu ܟܬ݂ܘܟ݂ܘ kёṯwitu ܟܷܬ݂ܘܝܬܘ المخاطب
kṯulan ܟܬ݂ܘܠܰܢ kёṯwina ܟܷܬ݂ܘܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: kṯaw! ܟܬ݂ܰܘkṯawu! ܟܬ݂ܰܘܘ

Infinitive: kṯowo ܟܬ݂ܳܘܐ

 

4. Intransitive verbs with /w/ ܘ:

ytw ܝܬܘ I: yotaw - yatu “to sit” ܝܳܬܰܘ - ܝܰܬܘ

الماضي المضارع    
yatu ܝܰܬܘ yotaw ܝܳܬܰܘ الغائب (ذ) ف.
yatiwo ܝܰܬܝܘܐ yёtwo ܝܷܬܘܐ الغائب (ث)
yatiwat ܝܰܬܝܘܰܬ yёtwat ܝܷܬܘܰܬ المخاطب (ذ)
yatiwat ܝܰܬܝܘܰܬ yёtwat ܝܷܬܘܰܬ المخاطب (ث)
yatuno ܝܰܬܘܢܐ yotawno ܝܳܬܰܘܢܐ المتكلم (ذ)
yatiwono ܝܰܬܝܘܳܢܐ yёtwono ܝܷܬܘܳܢܐ المتكلم (ث)
yatiwi ܝܰܬܝܘܝ yёtwi ܝܷܬܘܝ الغائب ج.
yatiwitu ܝܰܬܝܘܝܬܘ yёtwitu ܝܷܬܘܝܬܘ المخاطب
yatiwina ܝܰܬܝܘܝܢܐ yёtwina ܝܷܬܘܝܢܐ المتكلم

صيغة الأمر: itaw! ܐܝܬܰܘitawu! ܐܝܬܰܘܘ

Infinitive: itowo ܐܝܬܳܘܐ

 

 

d) Verb with /l/ ܠ‍ as third root consonant

Irregular is the الماضي of transitive verb only:

šql ܫܩܠ I, الماضي: šqile „he bought“ ܫܩܝܠܶܗ

  مفرد جمع
الغائب (ذ)  ܫܩܝܠܶܗ šqile  ܫܩܷܠܠܶܗ šqëlle
الغائب (ث) ܫܩܝܠܰܗ šqila 
المخاطب (ذ) ܫܩܝܠܘܟ݂ šqilux  ܫܩܷܠܟ݂ܘ šqëlxu
المخاطب (ث) ܫܩܝܠܰܟ݂ šqilax 
المتكلم ܫܩܝܠܝ šqili ܫܩܝܠܰܢ šqilan

 

2) Stem II

a) Verbs with first and second weak root consonant are regular.

b) Verbs with third weak root consonant:

šry ܫܪܝ II: mšaremšarele “to start” ܡܫܰܪܶܐ - ܡܫܰܪܶܠܶܗ

الماضي المضارع    
mšarele ܡܫܰܪܶܠܶܗ mšare ܡܫܰܪܶܐ الغائب (ذ) ف.
mšarela ܡܫܰܪܶܠܰܗ mšaryo ܡܫܰܪܝܐ الغائب (ث)
mšarelux ܡܫܰܪܶܠܘܟ݂ mšarat ܡܫܰܪܰܬ المخاطب (ذ)
mšarelax ܡܫܰܪܶܠܰܟ݂ mšaryat ܡܫܰܪܝܰܬ المخاطب (ث)
mšareli ܡܫܰܪܶܠܝ mšareno ܡܫܰܪܶܢܐ المتكلم (ذ)
mšareli ܡܫܰܪܶܠܝ mšaryono ܡܫܰܪܝܳܢܐ المتكلم (ث)
mšaralle ܡܫܰܪܰܠܠܶܗ mšarёn ܡܫܰܪܷܢ الغائب ج.
mšaralxu ܡܫܰܪܰܠܟ݂ܘ mšaritu ܡܫܰܪܝܬܘ المخاطب
mšarelan ܡܫܰܪܶܠܰܢ mšarina ܡܫܰܪܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: mšari! ܡܫܰܪܝmšareyu! ܡܫܰܪܶܝܘ

Infinitive: šeroyo ܫܶܪܳܝܐ

 

 

c) Verb with /l/ ܠ‍ as third root consonant

šyl ܫܝܠ II: الماضيmšayele “he asked” ܡܫܰܝܶܠܶܗ

  مفرد جمع
الغائب (ذ)  ܡܫܰܝܶܠܶܗ mšayele ܡܫܰܝܰܠܠܶܗ mšayalle
الغائب (ث) ܡܫܰܝܶܠܰܗ mšayela
المخاطب (ذ) ܡܫܰܝܶܠܘܟ݂ mšayelux ܡܫܰܝܰܠܟ݂ܘ mšayalxu
المخاطب (ث) ܡܫܰܝܶܠܰܟ݂ mšayelax
المتكلم ܡܫܰܝܶܠܝ mšayeli ܡܫܰܝܶܠܰܢ mšayelan

صيغة الأمر: mšayal! ܡܫܰܝܰܠmšayelu! ܡܫܰܝܶܠܘ

Infinitive: šeyolo ܫܶܝܳܠܐ

 

 

3) Stem III

a) Verb with first weak root consonant

(25) ylf ܝܠܦ III mawlafmawlafle “to teach” ܡܰܘܠܰܦ - ܡܰܘܠܰܦܠܶܗ

Typ 1, with diphthong:

الماضي المضارع    
mawlafle ܡܰܘܠܰܦܠܶܗ mawlaf ܡܰܘܠܰܦ الغائب (ذ) ف.
mawlafla ܡܰܘܠܰܦܠܰܗ mawlfo ܡܰܘܠܦܐ الغائب (ث)
mawlaflux ܡܰܘܠܰܦܠܘܟ݂ mawlfat ܡܰܘܠܦܰܬ المخاطب (ذ)
mawlaflax ܡܰܘܠܰܦܠܰܟ݂ mawlfat ܡܰܘܠܦܰܬ المخاطب (ث)
mawlafli ܡܰܘܠܰܦܠܝ mawlafno ܡܰܘܠܰܦܢܐ المتكلم (ذ)
mawlafli ܡܰܘܠܰܦܠܝ mawlfono ܡܰܘܠܦܳܢܐ المتكلم (ث)
mawlaffe ܡܰܘܠܰܦܦܶܗ mawlfi ܡܰܘܠܦܝ الغائب ج.
mawlafxu ܡܰܘܠܰܦܟ݂ܘ mawlfitu ܡܰܘܠܦܝܬܘ المخاطب
mawlaflan ܡܰܘܠܰܦܠܰܢ mawlfina ܡܰܘܠܦܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: mawlaf! ܡܰܘܠܰܦmawlefu! ܡܰܘܠܶܦܘ

Infinitive: tawlifo ܬܰܘܠܝܦܐ

 

Typ 2, with monophthong:

الماضي المضارع    
molafle ܡܳܠܰܦܠܶܗ molaf ܡܳܠܰܦ الغائب (ذ) ف.
molafla ܡܳܠܰܦܠܰܗ mëlfo ܡܷܠܦܳܐ الغائب (ث)
molaflux ܡܳܠܰܦܠܘܟ݂ mëlfat ܡܷܠܦܰܬ المخاطب (ذ)
molaflax ܡܳܠܰܦܠܰܟ݂ mëlfat ܡܷܠܦܰܬ المخاطب (ث)
molafli ܡܳܠܰܦܠܝ molafno ܡܳܠܰܦܢܐ المتكلم (ذ)
molafli ܡܳܠܰܦܠܝ mëlfono ܡܷܠܦܳܢܐ المتكلم (ث)
molaffe ܡܳܠܰܦܦܶܗ mëlfi ܡܷܠܦܝ الغائب ج.
molafxu ܡܳܠܰܦܟ݂ܘ mëlfitu ܡܷܠܦܝܬܘ المخاطب
molaflan ܡܳܠܰܦܠܰܢ mëlfina ܡܷܠܦܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: molaf! ܡܳܠܰܦmolefu! ܡܳܠܶܦܘ

Infinitive: telifo ܬܶܠܝܦܐ

 

b) Verb with /y/ ܝ as second root consonant 

sym ܣܝܡ III masёmmasёmle “to let make” ܡܰܣܷܡ - ܡܰܣܝܡܐ

الماضي المضارع    
masёmle ܡܰܣܷܡܠܶܗ masёm ܡܰܣܷܡ الغائب (ذ) ف.
masёmla ܡܰܣܷܡܠܰܗ masimo ܡܰܣܝܡܐ الغائب (ث)
masёmlux ܡܰܣܷܡܠܘܟ݂ masimat ܡܰܣܝܡܰܬ المخاطب (ذ)
masёmlax ܡܰܣܷܡܠܰܟ݂ masimat ܡܰܣܝܡܰܬ المخاطب (ث)
masёmli ܡܰܣܷܡܠܝ masёmno ܡܰܣܷܡܢܐ المتكلم (ذ)
masёmli ܡܰܣܷܡܠܝ masimono ܡܰܣܝܡܳܢܐ المتكلم (ث)
masёmme ܡܰܣܷܡܡܶܗ masimi ܡܰܣܝܡܝ الغائب ج.
masёmxu ܡܰܣܷܡܟ݂ܘ masimitu ܡܰܣܝܡܝܬܘ المخاطب
masёmlan ܡܰܣܷܡܠܰܢ masimina ܡܰܣܝܡܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: masёm! ܡܰܣܷܡmasimu! ܡܰܣܝܡܘ

Infinitive: tesimo ܬܶܣܝܡܐ

 

c) Verb with third weak root consonant

ḥky ܚܟܝ III maḥke - maḥkele “to tell” ܡܰܚܟܶܐ - ܡܰܚܟܶܠܶܗ

الماضي المضارع    
maḥkele ܡܰܚܟܶܠܶܗ maḥke ܡܰܚܟܶܐ الغائب (ذ) ف.
maḥkela ܡܰܚܟܶܠܰܗ maḥkyo ܡܰܚܟܝܐ الغائب (ث)
maḥkelux ܡܰܚܟܶܠܘܟ݂ maḥkat ܡܰܚܟܰܬ المخاطب (ذ)
maḥkelax ܡܰܚܟܶܠܰܟ݂ maḥkyat ܡܰܚܟܝܰܬ المخاطب (ث)
maḥkeli ܡܰܚܟܶܠܝ maḥkeno ܡܰܚܟܶܢܐ المتكلم (ذ)
maḥkeli ܡܰܚܟܶܠܝ maḥkyono ܡܰܚܟܝܳܢܐ المتكلم (ث)
maḥkalle ܡܰܚܟܰܠܠܶܗ maḥkёn ܡܰܚܟܷܢ الغائب ج.
maḥkalxu ܡܰܚܟܰܠܟ݂ܘ maḥkitu ܡܰܚܟܝܬܘ المخاطب
maḥkelan ܡܰܚܟܶܠܰܢ maḥkina ܡܰܚܟܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: maḥki! ܡܰܚܟܝmaḥkeyu! ܡܰܚܟܶܝܘ

Infinitive: tёḥkiyo ܬܷܚܟܝـܝܐ

 

4) Verb with four root consonants

tlfn I ܬܠܦܢ : mtalfanmtalfanle “to make a phone call” ܡܬܰܠܦܰܢ - ܡܬܰܠܦܰܢܠܶܗ

الماضي المضارع    
mtalfanle ܡܬܰܠܦܰܢܠܶܗ mtalfan ܡܬܰܠܦܰܢ الغائب (ذ) ف.
mtalfanla ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܗ mtalfno ܡܬܰܠܦܢܐ الغائب (ث)
mtalfanlux ܡܬܰܠܦܰܢܠܘܟ݂ mtalfnat ܡܬܰܠܦܢܰܬ المخاطب (ذ)
mtalfanlax ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܟ݂ mtalfnat ܡܬܰܠܦܢܰܬ المخاطب (ث)
mtalfanli ܡܬܰܠܦܰܢܠܝ mtalfanno ܡܬܰܠܦܰܢܢܐ المتكلم (ذ)
mtalfanli ܡܬܰܠܦܰܢܠܝ mtalfnono ܡܬܰܠܦܢܳܢܐ المتكلم (ث)
mtalfanne ܡܬܰܠܦܰܢܢܶܗ mtalfni ܡܬܰܠܦܢܝ الغائب ج.
mtalfanxu ܡܬܰܠܦܰܢܟ݂ܘ mtalfnitu ܡܬܰܠܦܢܝܬܘ المخاطب
mtalfanlan ܡܬܰܠܦܰܢܠܰܢ mtalfnina ܡܬܰܠܦܢܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: mtalfan! ܡܬܰܠܦܰܢmtalfenu! ܡܬܰܠܦܶܢܘ

Infinitive: tёlfono ܬܷܠܦܳܢܐ

 

5) Irregular verb with four and more root consonants

štcy I ܫܬܥܝ (< šcy ܫܥܝ): mёštacemёštacele “to play” ܡܷܫܬܰܥܶܐ – ܡܷܫܬܰܥܶܠܶܗ

الماضي المضارع    
mёštacele ܡܷܫܬܰܥܶܠܗ mёštace ܡܷܫܬܰܥܶܐ الغائب (ذ) ف.
mёštacela ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܗ mёštacyo ܡܷܫܬܰܥܝܐ الغائب (ث)
mёštacelux ܡܷܫܬܰܥܶܠܘܟ݂ mёštacat ܡܷܫܬܰܥܰܬ المخاطب (ذ)
mёštacelax ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܟ݂ mёštacyat ܡܷܫܬܰܥܝܰܬ المخاطب (ث)
mёštaceli ܡܷܫܬܰܥܶܠܝ mёštaceno ܡܷܫܬܰܥܶܢܐ المتكلم (ذ)
mёštaceli ܡܷܫܬܰܥܶܠܝ mёštacyono ܡܷܫܬܰܥܝܳܢܐ المتكلم (ث)
mёštacalle ܡܷܫܬܰܥܰܠܠܶܗ mёštacёn  ܡܷܫܬܰܥܷܢ الغائب ج.
mёštacalxu ܡܷܫܬܰܥܰܠܟ݂ܘ mёštacitu ܡܷܫܬܰܥܝܬܘ المخاطب
mёštacelan ܡܷܫܬܰܥܶܠܰܢ mёštacina  ܡܷܫܬܰܥܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: mёštaci! ܡܷܫܬܰܥܝmёštaceyu! ܡܷܫܬܰܥܶܝܘ

Infinitive: tёštecёnyo ܬܷܫܬܶܥܷܢܝܐ

 

štbhr I ܫܬܒܗܪ (< šbhr ܫܒܗܪ): mёštabhar - mёštabharle “to be proud” ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ - ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܶܗ

الماضي المضارع    
mёštabharle ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܶܗ mёštabhar ܡܷܫܬܰܒܗܰܪ الغائب (ذ) ف.
mёštabharla ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܗ mёštabhro ܡܷܫܬܰܒܗܪܐ الغائب (ث)
mёštabharlux ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܘܟ݂ mёštabhrat ܡܷܫܬܰܒܗܪܰܬ المخاطب (ذ)
mёštabharlax ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܟ݂ mёštabhrat ܡܷܫܬܰܒܗܪܰܬ المخاطب (ث)
mёštabharli ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܝ mёštabharno ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܢܐ المتكلم (ذ)
mёštabharli ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܝ mёštabhrono ܡܷܫܬܰܒܗܪܳܢܐ المتكلم (ث)
mёštabharre ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܪܶܗ mёštabhri ܡܷܫܬܰܒܗܪܝ الغائب ج.
mёštabharxu ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܟ݂ܘ mёštabhritu ܡܷܫܬܰܒܗܪܝܬܘ المخاطب
mёštabharlan ܡܷܫܬܰܒܗܰܪܠܰܢ mёštabhrina ܡܷܫܬܰܒܗܪܝܢܰܐ المتكلم

 

صيغة الأمر: mёštabhar! ܡܷܫܬܰܒܗܰܪmёštabheru! ܡܷܫܬܰܒܗܶܪܘ

Infinitive: šёbhoro ܫܷܒܗܳܪܐ

 

stcml ܣܬܥܡܠ (< cml ܥܡܠ): mёstacmalmёstacmele  “to use” ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ - ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܶܗ 

الماضي المضارع    
mёstacmele ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܶܗ mёstacmal ܡܷܣܬܰܥܡܰܠ الغائب (ذ) ف.
mёstacmela ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܗ mёstacmlo ܡܷܣܬܰܥܡܠܐ الغائب (ث)
mёstacmelux ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܘܟ݂ mёstacmlat ܡܷܣܬܰܥܡܠܰܬ المخاطب (ذ)
mёstacmelax ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܟ݂ mёstacmlat ܡܷܣܬܰܥܡܠܰܬ المخاطب (ث)
mёstacmeli ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܝ mёstacmalno ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܢܐ المتكلم (ذ)
mёstacmeli ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܝ mёstacmlono ܡܷܣܬܰܥܡܠܳܢܐ المتكلم (ث)
mёstacmalle ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܠܶܗ mёstacmli ܡܷܣܬܰܥܡܠܝ الغائب ج.
mёstacmalxu ܡܷܣܬܰܥܡܰܠܟ݂ܘ mёstacmlitu ܡܷܣܬܰܥܡܠܝܬܘ المخاطب
mёstacmelan ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܰܢ mёstacmlina ܡܷܣܬܰܥܡܠܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: mёstacmal! ܡܷܣܬܰܥܡܰܠmёstacmelu! ܡܷܣܬܰܥܡܶܠܘ

Infinitive: stëcmolo ܣܬܷܥܡܳܠܐ

 

C: Passive verb

1) Regular verb

a) Stem Ip

 (32) fhm ܦܗܡ Ip: fhim mёfham “to be understood” ܦܗܝܡ - ܡܷܦܗܰܡ

الماضي المضارع    
fhim ܦܗܝܡ mëfham  ܡܷܦܗܰܡ  الغائب (ذ) ف.
fhimo ܦܗܝܡܐ mëfhomo ܡܷܦܗܳܡܐ  الغائب (ث)
fhimat ܦܗܝܡܰܬ  mëfhomat ܡܷܦܗܳܡܰܬ  المخاطب (ذ)
fhimat ܦܗܝܡܰܬ  mëfhomat ܡܷܦܗܳܡܰܬ  المخاطب (ث)
fhëmno ܦܗܷܡܢܐ  mëfhamno ܡܷܦܗܰܡܢܐ  المتكلم (ذ)
fhimono ܦܗܝܡܳܢܐ  mëfhomono  ܡܷܦܗܳܡܳܢܐ المتكلم (ث)
fhimi ܦܗܝܡܝ  mëfhomi  ܡܷܦܗܳܡܝ الغائب ج.
fhimitu ܦܗܝܡܝܬܘ  mëfhomitu ܡܷܦܗܳܡܝܬܘ  المخاطب
fhimina ܦܗܝܡܝܢܰܐ mëfhomina ܡܷܦܗܳܡܝܢܰܐ  المتكلم

صيغة الأمر: mëfham! ܡܷܦܗܰܡmëfhemu! ܡܷܦܗܶܡܘ

 

b) Stem IIp

(33) zbn ܙܒܢ IIp mizabanmzaban “to be sold” ܡܝܙܰܒܰܢ - ܡܙܰܒܰܢ 

الماضي المضارع    
mzaban  ܡܙܰܒܰܢ  mizaban ܡܝܙܰܒܰܢ  الغائب (ذ) ف.
mzabno  ܡܙܰܒܢܐ   mizabno ܡܝܙܰܒܢܐ  الغائب (ث)
 mzabnat ܡܙܰܒܢܰܬ   mizabnat ܡܝܙܰܒܢܰܬ  المخاطب (ذ)
mzabnat  ܡܙܰܒܢܰܬ   mizabnat ܡܝܙܰܒܢܰܬ المخاطب (ث)
mzabanno  ܡܙܰܒܰܢܢܐ mizabanno   ܡܝܙܰܒܰܢܢܐ المتكلم (ذ)
mzabnono   ܡܙܰܒܢܳܢܐ  mizabnono  ܡܝܙܰܒܢܳܢܐ المتكلم (ث)
mzabni ܡܙܰܒܢܝ  mizabni ܡܝܙܰܒܢܝ الغائب ج.
mzabnitu  ܡܙܰܒܢܝܬܘ   mizabnitu  ܡܝܙܰܒܢܝܬܘ المخاطب
mzabnina  ܡܙܰܒܢܝܢܰܐ   mizabnina ܡܝܙܰܒܢܝܢܰܐ المتكلم

صيغة الأمر: mizaban! ܡܝܙܰܒܰܢmizabenu! ܡܝܙܰܒܶܢܘ

 

c) Stem IIIp

(34) ltm ܠܬܡ IIIp mitaltammtaltam “to be gathered” ܡܝܬܰܠܬܰܡ - ܡܬܰܠܬܰܡ 

الماضي المضارع    
mtaltam   ܡܬܰܠܬܰܡ mitaltam  ܡܝܬܰܠܬܰܡ  الغائب (ذ) ف.
 mtaltmo  ܡܬܰܠܬܡܳܐ mitaltmo  ܡܝܬܰܠܬܡܐ  الغائب (ث)
mtaltmat  ܡܬܰܠܬܡܰܬ݁  mitaltmat   ܡܝܬܰܠܬܡܰܬ المخاطب (ذ)
mtaltmat  ܡܬܰܠܬܡܰܬ݁  mitaltmat   ܡܝܬܰܠܬܡܰܬ المخاطب (ث)
 mtaltamno  ܡܬܰܠܬܰܡܢܐ mitaltamno   ܡܝܬܰܠܬܰܡܢܐ المتكلم (ذ)
 mtaltmono  ܡܬܰܠܬܡܳܢܐ  mitaltmono  ܡܝܬܰܠܬܡܳܢܐ المتكلم (ث)
 mtaltmi ܡܬܰܠܬܡܝ  mitaltmi   ܡܝܬܰܠܬܡܝ الغائب ج.
 mtaltmitu ܡܬܰܠܬܡܝܬ݁ܘ  mitaltmitu   ܡܝܬܰܠܬܡܝܬܘ المخاطب
mtaltmina  ܡܬܰܠܬܡܝܢܰܐ  mitaltmina  ܡܝܬܰܠܬܡܝܢܰܐ  المتكلم

صيغة الأمر: mitaltam! ܡܝܬܰܠܬܰܡmitaltemu! ܡܝܬܰܠܬܶܡܘ

 

2) Verb with four or more root consonants

(35) stcml Ip  ܣܬܥܡܠ (< cml ܥܡܠ): mitёstacmalmtëstacmal  “to be used” ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠ - ܡܬܷܣܬܰܥܡܰܠ

 

الماضي المضارع    
 mtëstacmal ܡܬܷܣܬܰܥܡܰܠ  mitёstacmal  ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠ الغائب (ذ) ف.
 mtëstacmlo  ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܐ  mitёstacmlo ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܐ  الغائب (ث)
mtëstacmlat   ܡܬܷܣܬܰܥܠܰܬ mitёstacmlat   ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܰܬ المخاطب (ذ)
 mtëstacmlat ܡܬܷܣܬܰܥܠܰܬ   mitёstacmlat ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܰܬ  المخاطب (ث)
mtëstacmalno  ܡܬܷܣܬܰܥܡܰܠܢܐ   mitёstacmalno ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠܢܐ  المتكلم (ذ)
mtëstacmlono   ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܳܢܐ mitёstacmlono  ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܳܢܐ  المتكلم (ث)
mtëstacmli  ܡܬܷܣܬܰܥܠܝ   mitёstacmli ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܝ  الغائب ج.
 mtëstacmlitu  ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܝܬܘ mitёstacmlitu  ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܝܬܘ  المخاطب
mtëstacmlina  ܡܬܷܣܬܰܥܡܠܝܢܰܐ   mitёstacmlina  ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܠܝܢܰܐ المتكلم

 

صيغة الأمر: mitёstacmal! ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܰܠmitёstacmelu! ܡܝܬܷܣܬܰܥܡܶܠܘ